Svátky vánočníHelena Zeťová nám bohužel odešlaZ jeřabinTakový zimní denOnline kurz tvůrčího psaníKráva a kretén
Nejlepší filmový scénář... a jaké je to vaše dědictví?Křišťálová zahrada plná kouzelných světelJak nakládat s množiteli zvířat?NovoročníSlavný příběh o pokušení a poznáníPo stopách židovské obce v Plzni III: Mnichov počátkem konceS každou padající hvězdou...Tři základy české kuchyněLavi z Vyšehradu pojede letos do AnglieStín smrti – místo činu: Dívčí kámenDOPORUČUJI 5 komedií, jež se mi vepsaly do srdce
Užívání dvojsmyslných výrazů, vět i celých příběhů oživí každou beletrii. Dílku dodá příslovečnou šťávu, špetku tolik potřebného koření, humor a vzrušení. Kdyby snad čtenář usínal, zbystří jeho pozornost.
„Tolik po ní toužil, že až nemohl spát. Celou noc myslel jen na ni, televizi značky…“ mohla by znít reklama využívající dvojsmysl. V románě spíš používáme vtípků a nedokončených vět, z které čtenář vycítí výzvu. Zapoj svou fantazii nebo…! Potěší samozřejmě také ironie: „Tak tchyně dneska odjela. Bude se mi stýskat!“ A pokud se tak neděje příliš často (nesmíme čtenáře otrávit), nevadí ani použití běžně užívaných frází, nejlépe trefně zasazených do textu: „S překvapením si uvědomil, že zatímco v posteli je sám, vstávají dva.“
Někdy se autoři snaží čtenáře úmyslně mást. Chtějí, aby danou věc pochopil jinak, než jak ji nakonec vysvětlí sám. Triku tahání loutek za provázky se používá především pro stvoření napětí a v detektivkách autor nejednou pomocí dvojvýznamových vět mystifikuje či vyloženě zatají důležitý moment či důkaz, aby byl vrah odhalen až na konci. Podobného efektu lze přirozeně dosáhnout i v textu zcela nekriminálním.
„Vstávej, miláčku,“ promluvila něžně k zarostlé tváři na vedlejším polštáři a podrbala nehybnou mrtvolu za krkem. „Co si dáš k snídani?“ zeptala se. Žádná odpověď. Nasypala na talířek sušenky, nalila čerstvé mléko. „Tak pojď už, nebo odejdu a ty budeš zase snídat sám!“ lákala lenocha z vyhřáté postýlky. Teprve teď kocour zavrněl a pomalinku, s ladným protáhnutím, se vydal na průzkum.
A cvičeníčko do komentářů pod článek, které s takovou náruživostí plníte a vyžadujete? (Ano, správně jste poznali ironii.) Ale dobře, tak aspoň pro doma: vytvořte jakýkoliv text obsahující dvojsmysl.
Zdroj foto: www.ptakoviny-cb.cz
Pokud máte chuť si místo těchto malých jednohubek vyzkoušet celý a hlavně aktuální kurz tvůrčího psaní ONLINE, máte možnost. Získáte zkušenosti a důležitou zpětnou vazbu: https://literarnistrom.cz
Já.
A ještě něco za ženy:
Ano.
Copyright © 2001 -
2025 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.