Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Ve stopách Vinnetoua I - Plitvická jezera

07.07.2008   Lucie Hajduková   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ve stopách Vinnetoua I - Plitvická jezeraPlitvická jezera se mohou pyšnit titulem nejznámější národní park v Chorvatsku a díky své nádheře velice oprávněně. V roce 1979 byl zařazen k Světovým přírodním památkám UNESCO. Vydejte se s námi po stopách Vinnetoua, hledejme ničím nerušenou přírodu, kde se natáčely filmy podle románů Karla Maye. Tehdy nedotčené krajinné oblasti uchvátily spousty milovníků přírody, jak to s nimi vypadá dnes?

Podlehly době, nebo se našli tací, jež krajinu stále drží v neporušeném stavu a bojují za její záchranu? V případě Plitvických jezer si můžeme s klidem oddechnout. Zůstala nám taková, v jaké se před lety proháněli Old Shaterhand a Vinnetou a to konkrétně v několika scénách filmu Poklad na Stříbrném jezeře.

A teď už k oné malebnosti. Plitvická jezera se skládají z 16 navzájem propojených jezer, jejichž můstky tvoří jak vodopády, tak kaskády rozmanitých délek a tvarů. Z vnější strany chráněny hustým lesem. Celá oblast náleží Dinarskému krasu a její nejvyšší bod tyčící se do výše 1 280 m n. m. se nazývá Seliški vrh.

Jezerní systém, jehož název se dá lehce odvodit od říčky Plitvice, tvořící nejvyšší vodopád celé oblasti, čítající 78 metrů, se nepokládá za starší než 8 000 let. I to už je však uctyhodná doba. Rozkládá se ve vápencové proláklině. Jezera zde uvězněná pak jsou pověstná svými různě barevnými odstíny, logicky díky složení či nánosu bahna. V zimě zamrzají, zato v létě dosahují až 24 stupňů .

Díky vysoké návštěvnosti, kterou ročně tvoří zhruba 200 000 turistů, si národní park mohl dovolit poměrně dobrou dostupnost všech veřejně zpřístupněných míst. Můžete zvolit klasickou pěší prohlídku skrze hojnost stezek, rozdělených podle časové náročnosti a doplnit ji jízdou turistickým vláčkem či romantickou jízdou lodí nebo parníčkem přes jezero Kozjak. Různě časově zbudované stezky pro pěší, které vedou díky mostům po obou stranách kaňonu i pod vodopády, se setkají až u nejvýše položeného jezera (Proščansko) kudy jezdí kyvadlová doprava. Ostatní veřejnosti nepřístupné lokality se řadí k endemitovým oblastem, kde bychom mohli nalézt místa s 42 druhy orchidejí či na jiném zase dalších 16 odlišných druhů.

Národní park je otevřen po celý rok, leží v nadmořské výšce 500 - 640 m n. m. Mohli bychom zde nalézt 140 vodopádů, 20 krasových jeskyň, které vytvářejí unikátní krasový fenomén a zřídel. Oblast se dělí do dvou částí a to na Dolní se čtyřmi jezery (Milanovac, Gavanovac, Kaludjerovac a Novakovića Brod) a Horní s dvanácti jezery (Prošćansko jezero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Vir, Veliki Jovinovac, Mali Jovinovac, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Veliki Burget, Kozjak). Vše proslulé bohatým rostlinným i živočišným světem s čistým horským vzduchem. Rozloha pak láká k delšímu zdržení než pár hodin a proto jsou na okraji parku zřízeny hotely nebo kempy u řeky Korana.

Podle pověsti jezera vznikla v době velkého sucha, kdy se všichni obyvatelé modlili byť i o jedinou kapku vody. Nad lidem se tehdy slitovala Černá královna a spolu s větrem a hromy přivolala vytoužený déšť. Ten pak trval mnoho dní, dokud se nevytvořila jezera.

Zdroj fotogarfií : plitvice.wz.cz, chorvatsko.poznejte.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0876 s