Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 30.5.2024, svátek má Ferdinand 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Brida jde za Lunou

24.07.2008   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Brida jde za LunouNa objevnou cestu poznání magie a zároveň sama sebe se vydává irská dívka z Dublinu. Její výjimečné duchovní hledání ji umožní nahlédnout do dávné minulosti, stát se spolutvůrkyní svého osudu a vyčistit přátelské, milenecké i rodinné vztahy.

Dnes již světoznámý brazilský spisovatel Paulo Coelho (1947), autor několika románů (např. Poutník – Mágův deník, Brida, Alchymista, Záhir, Čarodějka z Portobella), jejichž podstatou je Hledání. Hledání s velkým H, jež je mnohým lidem v době komercionalizace značně vzdálené, přesto v koutku duše, snad archetypálně, velice pevně usazeno.

I to je jeden z důvodů, proč jeho romány nacházejí nadšené čtenáře napříč kontinenty. Podařilo se mu zabrnkat na strunu vlastní každému člověku, bez ohledu na geografickou i kulturní příslušnost. Právě v době, kdy se mílovými kroky vzdalujeme trvalým duchovním hodnotám a zaměňujeme je za pomíjivost bohatství, majetku a moci, se srdce mnohých otvírají. Jako vyprahlá ústa lokají blahodárnou vláhu slov, jež nás odkazují k počátkům, k primitivním pravdám, k samému jádru existence, ale i snům a okouzlení.
A právě Coelho, literární fenomén, se ústy a činy svých postav stává lidovým kazatelem. Úspěšnost jeho románů, kromě svižného, nekomplikovaného a dobře srozumitelného jazyka, zajišťují i tajemné motivy dávných náboženstvích, k nimž podvědomě, ale stále častěji i vědomě, tíhneme.

Jednadvacetiletá Irka z Dublinu, Brida O’Fern, chce pomocí magie a keltských tradic najít smysl své existence.
Hodiny a hodiny tráví nad knihami, navštěvuje kursy. Hledá však něco hmatatelného, opravdového, co zatím jen mlhavě dokáže pojmenovat. Její cestu prosvítí slunečným jasem Mág z Folku, který se stane jejím průvodcem. Učitelka Wicca ji zase seznámí s Tradicí Luny a postupně ji dovede až k čarodějnickému zasvěcení za jarní rovnodennosti. Cestu, byť s jejich pomocí, musí vykonat sama. Právě střet s minulostí, zde konkrétně s plameny ohňů, v nichž umíraly nejen čarodějnice, ji spojí s vlastním sebepoznáním. Osudy Loni a její lásky na pozadí obléhání katarské pevnosti Montsegur v Okcitánii 13. století, jež Brida poznala ve snovém vytržení, se ji zdají tak známé... Prvky převtělování, nekonečné předávání a zachovávání energií, ten věčný spor mezi vírou a materií se najednou zdá strašně nepodstatný.

Ten, kdo si Coelha přečte poprvé, bývá většinou unesen vůní exotiky nikoli ve smyslu dalekých zemí, ale ve smyslu hledání nás samých. Je pravda, že další knihy (i ty předchozí) dále propracovávají v podstatě jen stejné téma do dalších inspirativních poloh. Pomocí duchovních cvičení autor umožňuje vhled do okultního a magického tajemna, pomáhá najít čtenářům odvahu pustit se do hledání vlastní cesty, zbavit se svírací kazajky zažitých představ a vymazat slovíčko „nejde“ z každodenního slovníku.

Coelho, Paulo: Brida
Vydalo nakladatelství ARGO v roce 2008

Foto: www.kosmas.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1925 s