Jak začal, tak ale hned skončil. Nejen na podium se snesla nebeská apokalypsa, nikdo (vyjma včas ukrytých) nedokázal průtrži mračen uprchnout. Vše vypadlo velice zle. Došlo i na kroupy. Představení dostalo odmlku. Po silném dešti se však lidé opět začali sbíhat a domáhat se nedokončeného či skoro nezačatého představení.
Adams Craig neváhal a spolu s The Hugher Dimension of Praise vystoupili ještě dřív, než se znovu stihla napojit všechna kabeláž k používaným nástrojům. Pak si trochu odskákali i zkaženou aparaturu. Nicméně na jejich výkoně to nic nemění.
Průtrží mračen se však narušil veškerý plánovaný program a došlo k hodinovému zpoždění zhruba na všech podiích. Čím však blíže k večeru, tím víc se organizátorům dařilo zpoždení minimalizovat. Po vystoupení
Tosh Meets Marley z Jamajky (žánr a skladba písní je více než jasná již ze samotného nadpisu) se počasí opět zkazilo. Pršelo, ale důstojně, žádná velká katastrofa oproti nedávným chvílím.
A tak si lidé dále užívali například další předem avizovanou pecku
Habib Koité and Bamada, čili nejlepší africký bluesový zpěvák nebo
Les Boukakes z Francie. Ti předvedli energií sršící rai`n` roll. S podivem, že právě tahle multikulturní partička začínala na ulici, publikum zjišťuje, že již hráli například s Tahou, The Wailers, Ska P,Taraf de Haidouks nebo Cheikhou Rimitti a dostali spoustu ocenění. Vloni to například byla nominace v anketě BBC Awards for World Music.
Náhle však se během koncertu začalo vytrácet nějak moc lidí. Jasný znak toho, že se blíží vrchol celého festivalu.
Gogol Bordello. Navzdory počasí, zde spousta lidí stále zůstávala, podívat se z leteckého snímku, hlásíme jako správný pilot invazi. Invazi barevných pláštěněk a deštníků. Jejich cíl však vyzníval jasně, nic nás nezastaví v tom shlédnout to divoké a energií nabité vystoupení. Měli pravdu a zážitek rozhodně stál za to. Gogol Bordello zde zastupují frenetické koncerty. V hudbě míchají romskou hudbu, ska, rock` n` roll a dále od flamenga až po perestrojkový punk. Přítáhli neuvěřitelnou spoustu lidí. Roztančili masy. Až mi zabylo líto té mluvící pláštěnky, jež kolem mě před začátkem Gogol Bordello proletěla.
"Cože??! Kam že jdu? No domů, jsem mokrý jak pes."
Celkové hodnocení festivalu vyznívá také velice kladně, oproti loňskému roku kdy jej navštívilo 20 000 lidí to letos bylo
23 000 z celé České republiky a dokonce několika zahraničních diváků. Není vyjímkou zaslechnout během festivalu slova jako:
"No jasně, já si vždycky plánuju dovolenou podle Colours." No, není to nádhera? Asi ano. I vystupující byli nadšeni. Hvězda velkého formátu jako Sinead O` Connor o festivalu prohlásila, že je nejlepší v celé Evropě.
Co dodat, snad jedině to, že pokud jste letos zaváhali či se k vám žádná zmínka o festivalu nedonesla, příští rok to určitě nezanedbejte. Mohla bych vykládat hodiny o tom, jak to vypadá, kdo vystupuje a jak, jakými nástroji se ohání. Živý zážitek vám ale zprostředkovat nemohu. A taky vám jej nikdo nevezme. A třeba také chytíte bubenickou hůlku...
Přečtěte si také ostatní články o Colours of Ostrava 2008
Trilok Gurtu (
klikni)
Noa a den druhý (
klikni)
Ohlédnutí za největšími hvězdami festivalu (
klikni)
Foto v úvodníku: Craig Adams a dále Les Boukakes, Tosh Meet Marley a Gogol Bordello
Zdroj fotografií: www.colours.cz