Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 10.10.2024, svátek má Marina 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Rok kohouta: Kniha také o tom, že Romy opravdu nepřevychováme

06.08.2008   Martina Bittnerová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Rok kohouta: Kniha také o tom, že Romy opravdu nepřevychovámeNení větší katastrofa, než když se z propagátora stanete obětí, a dáte tím příležitost ostatním, aby na vás udělali dlouhatánský nos. Málokdo se však k takové situaci umí postavit čelem a přiznat sobě i ostatním: „Tak tohle mi nevyšlo.“ Tereza Boučková v knize „Rok kohouta“ to dokázala. Bez zbytečného přikrášlování a sentimentu píše v autobiografickém deníku, kde se příliš prostoru pro sebestylizaci nenachází, o tom, jak se jí zhroutil sen o velké a fungující rodině, jak se snažila svým působením ovlivnit geny svých dvou adoptovaných dětí romského původu.

Ostatně v úspěšném filmu Smradi Boučková vypráví o jejich dětství, Rok kohouta však odhaluje čas, kdy se její „romští chlapci“ mění v dospívající, nebo spíše dospělé. Přibližuje okamžik, kdy v nich zvítězili jejich biologičtí rodiče, kdy se v nich naplno projevila nechuť cokoliv dělat, žít normálním životem, vzdělávat se a sportovat. Naopak oba hochy láká toulat se, nepracovat, brát drogy, a hlavně krádežemi doma získávat prostředky pro svou podivnou existenci.

A tak lidem, kteří se snažili pro ně připravit lepší osud, vytvořili z domova vězení, kde se peníze i cenné věci musí zamykat. V tomto bodě zlomu musí matka se zbytky citů, jež vůči svým synům chová, čelit událostem, jimž by se za normálních okolností ráda vyhnula – chodí na policii, občas k soudům a do toho se snaží nějak fungovat, bojuje s tvůrčí krizí a cítí se nedoceněná. Ovšem přese všechny nesnáze si zachovává sarkasmus, ironii, s níž komentuje s odstupem samu sebe i cyklistickou vášeň svého manžela, který na rozdíl od ní jezdí do zaměstnání, a proto může mít k věcem určitý odstup, jako každý jiný chlap snaží se udržet si zdravý rozum právě tím, že mizí na dlouhé cyklovýlety, jednoduše z té situace utíká. Autorka a hlavní hrdinka zároveň však ví, že nikam utéct nemůže, i když by ráda zmizela mezi pražské přátele ze své venkovské samoty. Na jednom místě si povzdechne, že její otec (dramatik Pavel Kohout) v Praze vlastní nejméně dva byty. V textu se ostatně nachází více narážek na jejího otce, který se prostě rozhodl své otcovství pojmout po svém, a trápení a případnou pomoc svému dítěti neřeší. Právě to vytváří výmluvný kontrast ke snaze Boučkové dostat ze svých adoptivních potomků to lepší, což samozřejmě na konci, v rámci zachování sebe sama, své rodiny, nelehce opouští.

Každopádně přesto román končí optimisticky zrozením nového člověka, dcery prostředního syna, která přišla na svět nezletilé a nezodpovědné mladé dvojici. A jako by se historie opakovala, jako by dcera nepřizpůsobivého otce měla symbolicky namířeno do dětského domova.

Boučková se narodila v roce kohouta, Kohoutová se jmenovala navíc za svobodna, a proto se zdá název románu dvojsmyslný, zdá se, že z něj totiž někde vyčnívá určitá prokletost jejího osudu, vždyť svého času byla nejmladší signatářkou Charty 77, nemohla mít děti, proto adoptovala romské chlapce, a dnes, kdy by se mohla hřát na výsluní jako ostatní disidenti, opět stojí stranou, vždyť s komunisty se nikdy nesmířila, a adopci by už nikomu nedoporučila. Tím, že nahlas řekla pravdu, vylíčila svůj konkrétní příběh, popudila si opět mnoho lidí proti sobě. Ale zůstala sama sebou, zůstala hrdá s rovnou páteří, což se o řadě jiných říci rozhodně nedá.

Ačkoliv se beletrii spíše vyhýbám, Rok kohouta mě spoutal, pozřel, uchvátil, protože není ufňukaný (což nemohu prohlásit o autorčiných vrstevnicích stěžujících si všude a na všechno), mluví o věcech, o nichž raději mlčíme, a odhaluje obyčejnou, ale zároveň neobyčejnou duši vnímavé ženy.

Zatímco jiní spisovatelé chrlí jednu knihu za druhou, Boučková své čtenáře rozhodně nezahlcuje. Ovšem zatím se nikdy nesnížila k laciné senzachtivosti a škváru. O to víc si její tvorby cením.

Boučková Tereza, Rok kohouta
Vydalo nakladatelství Odeon
Zdroj obrázku:knizniweb.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Blanka - 30.8.2017 - 13:56

Tak jsem to přečetla...
... jedním dechem. Naprosto souhlasím s předchozí recenzí, není co dodat.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0378 s