Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Znáte ty správné Kostky?

16.08.2008   Lucie Hajduková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Znáte ty správné Kostky?Studenti ano a to velice dobře. Pokud jim sem tam něco chybí či nemají sílu na zápis Kostka jim poradí. Více méně postupuje dle osnov, je tedy kostkou první pomoci. Novinka vydaná letos o prázdninách se pak nazývá Minikostka.

Jedná se o zmenšené vydání vhodné do kapsy. Prvního přepracování se dočkala Angličtina pro S&S od Ivy Dostálové a Jamese Branam. Bohužel je lepená a záleží na zubu času a používanosti, kdy se z minikostky vyklubou minipapíry do kapes.

Abych neplkala jen tak kolem, tak k věci. Čemu se tedy věnuje, co tam najdu? Kapitolu podstatná jména - přechylování, množná čísla a také chytáky, kdy se podstatná jména užívají jen v jednom čísle či naopak obou, ale v různém významu. Užitečné, spíš než klasice dali autoři přednost nekonečným a nezapamatovatelným výjimkám. Praktické.

Dále samozřejmě následují jména přídavná, zájména a číslovky a všechna gramatická úskalí s nimi spojená, jako je například stupňování. Opět i zde se dočkáme výjimek. Za několika listy ztěžklými gramatikou se zjeví další - pomocná slovesa (be, have, do) následovaná celou řádkou sloves modálních. V hezké grafické úpravě. Příklad? Sloveso, jeho zápor, opis, použití (teorie), použití (praxe) - záporu, opisu i v minulosti.

Za touto problematikou se skrývá vysvětlení všech anglických časů a ostatních gramatických jevů jako například kondicionálů, dovětků, slovosledů, nepravidelných sloves a různých typů vedlejších vět spolu s populárními větami přípustkovými a jejich posouváním časů o úroveň zpět.

Mile překvapuje část, jež se bude náramně hodit k maturitě. Například oddíl Britská vs. Americká angličtina, váhy a míry a překlady zemí, národností a jazyků. Pak bychom zde našli slovníček důležitých pojmů rozdělen do tematických okruhů - Můj domov, Moje rodina, Moje město, Cestování a dovolená, Jídlo a pití, Oblékání, Zdraví a nemoci, Povolání, příroda, Počasí, Sport, Vlastnosti a Média.

A teď zase trochu informací k povídání u maturity, kterému se věnuje oddíl Praha a Česká republika, zde naleznete hlavní pamětihodnosti (samozřejmě in English), části budov či důležité státní instituce. A dále oddíly Svátky v anglicky mluvících zemích, Vzdělávání v anglicky mluvících zemích s docela povedeným grafem, Základní údaje o Velké Británii / USA / Austrálii / Kanadě, Časová osa Britské / USA historie, Britská monarchie, Státy USA, Britská literatura, Americká literatura.

Netvrdím, že vám zaručí 1 u maturity, ale stane se užitečným pomocníkem při vyhledávání informací k maturitě, či ji můžete požít jako učebnici. Ale pozor, nenaleznete zde vše, kromě uceleně podané gramatiky a základních, již vyjmenovaných, bodů k povídání u maturity. Spoustu materiálu musíte vymyslet vy sami. Rozhodně vám ale tato minikosta vytrhne trn z paty.

Minikostka pro S&S Angličtina, Iva Dostálová, James Branam
Knihu vydalo nakladatelství Fragment v roce 2008


Zdroj obálky: www.fragment.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0702 s