Vše vypuklo v pondělí v sále Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě. Jako první se představil
soubor lidových písní a tanců Hlubina. Přes drobné zvukové potíže vše zdárně překonali, avšak publikum se spíše než jim věnovalo tanečníkům Nového Zélandu. Ti se před svým představením přišli do sálu podívat již ve folklorních oděvech a tak upoutali pozornost celého publika.
Poté následoval
maďarský folklorní taneční soubor Lajtha László. Dosova vtrhli na podium a svou energií zaplnili celý sál. Dnes již třicetiletý soubor prověřený časem a ohodnocený mnoha uznáními. Sotva ze scény odtančil, již na ni vtrhli další. Nám blízcí slovenští sousedé představili
Rusínský pěvecký folklorní soubor Sosna. Bohužel bez taneční složky a celkově jejich výkon pokládám za slabý. Docela nevychytali složení souboru což se značně projevilo jak na kvalitě tak na celkovém rázu vystoupení. Příště radši o člena méně.
Reputaci nakonec napravil další slovenský folklorní soubor
Skorušina z Oravy. Specializují se především na horalský folklor, dosáhli také několika ocenění a účastnili se festivalů například v Belgii, Maďarsku, Itálii i Polsku. Publikum zaujali především nekonečným sólem osmiletého člena souboru a poté i párovým tancem se stejně starou partnerkou.
Atmosféru pak stále přiživovali například
folklorní pěvecký soubor z Ruska Kazačia Pesnia. Ve svém reportoáru mají na 150 ruských lidových i autorských písní. Zde bohužel předvedli jen drobnou hrstku zato publikum plně nadchli.
Mezi další, jež publiku vyrazili na notnou chvíli dech patřil
Maorský kulturní soubor Whakaari z Nového Zélandu. Pro nás Evropany kultura tak odlišná, že pro mnohé ji bylo těžké vstřebat. Mimo jiné pokud se zajímáte o rugby, jistě znáte proslulý novizélandský rugbyoový tým a jejich tanec. I ten jsme zde mohli zhlédnout.
Posledním tak odlišným učastníkem se stal
folklorní hudební soubor Formosa. Fungují již od roku 1994 a za cíl si dávají dát ve známost lidovou hudbu a kulturu z Yilanu (Taiwan). Povedlo se. Když vstoupili na podium sálem to zahučelo. Formosa totž vystoupila s lidovými nástroji Taiwanu, jejichž kouzlo je pro mnohé Evropany skryto. Představili několik svižných písní a taneční složku a neodpustili si ani španělskou hudbu z passo doble, která se hraje při býčích zápasech ve &Spanělsku. Publikum dostalo i možnost si s tímto souborem zazpívat. A s chutí.
Pokud jste tento koncert nezaznamenali, stále ještě máte možnost, jedná se totiž o festival, který bude probíhat až do 15.8.2008. Na stránkách
www.folklorbezhranic.cz si pak můžete vybrat ten správný program pro vás.
Zdroj fotografie:
www.fos.cz