Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Aby o dovolené nestrádaly

21.08.2008   Jindřiška Kodíčková   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Aby o dovolené nestrádalyOdjíždíte na dovolenou a ptáte se, co s nimi? Pravověrným milovníkům, ale i vlastníkům pouze několika málo květináčků, na mysli okamžitě vytanou pokojové květiny.
Suchomilné vaši nepřítomnost ani nezaznamenají

Aby se ve zdraví dočkaly vašeho návratu z dovolené, musíte je na dobu odloučení dobře připravit. Nejideálnější je pověřit náležitě poučeného příbuzného nebo spolehlivého souseda pravidelnou zálivkou. Bez starostí mohou zůstat pouze majitelé kaktusů a sukulentů, jejich miláčkové je nebudou postrádat ani plných čtrnáct dní.

Nedávat na slunce
Delší pauzu nepřítomnosti budou lépe snášet rostliny, které požadují méně vody a ani na přehnanou péči nejsou náročné. Kromě výše uvedených sem náleží draceny, juky, kupodivu orchideje, kalanchoe, voskovky, přes léto i klivie, oleandry, odolná sanseviera, známá spíše pod názvem tchynin jazyk, a další. Před odjezdem je stačí dobře zalít, přebytečnou vodu v misce neponechávat, aby nestály ve vodě. Necháme je sice na světle, ale nikoli na slunci u okna, aby se zbytečně nezvyšoval proces odpařování.

Zajistíme mnoho vody
Velcí pijáci, jako poděnky, ibišky, kapradí, šáchory a kaly, potřebují vody mnoho a její nedostatek signalizují vadnutím listů. Opět květináče řádně nasytíme vodou a vložíme je do dostatečně velké misky s vodou. V chladnějším prostředí nějakou dobu vydrží bez újmy.

Některé jsou skutečně náročné
Nejproblematičtější je skupina rostlin, které nesmí proschnout a zároveň nesnáší trvalé přemokření, pouze mírně vlhkou zeminu. Pomůžeme si savým materiálem, např. jutou, jehož jeden konec ponoříme do dřezu s vodou a druhý položíte na odkapávač. Juta udrží stálou vlhkost a hliněný květináč ji bude plynule nasávat. Zároveň se takto zvýší i vzdušná vlhkost, která rostlinám prospívá. Podobného efektu docílíme v plochých miskách naplněných mechem, případně kamínky, na něž květináče položíme. Plastové květináče opatříme savými knoty a zdroj vody umístíme nad jejich úroveň. Takto zacházíme třeba s anturiemi, lopatkovcem, fíkovníkem, fíkusem, alokázií, břečťany, africkými fialkami apod. Náročnější na udržení vodního klimatu jsou malé umělohmotné květináčky.

První pomoc po návratu
Pokud nás po návratu přivítá uvadlá rostlina, poskytneme ji okamžitě první pomoc. Do vysokého kýble napustíme vlažnou vodu a rostlinu tam ponoříme i s květináčem na delší dobu, třeba přes noc. Většinou ji taková šoková vodní kůra navrátí k životu. Po dovolené rostliny zaléváme opatrně a raději nějaký čas nehnojíme. Teprve, až se vzpamatují a aklimatizují, vrátíme se k navyklé péči. 

Foto: autorka
pichlaví kamarádi nebudou strádat ani delší dobuKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0241 s