Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Letní folklorní průvody městem

15.08.2008   Lucie Hajduková   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Letní folklorní průvody městemFestival Folklor bez hranic 2008 je v plném proudu. Vyvrcholení se dočká dnes na Slezskoostravském hradě. Prozatím již průvody proputovaly značnou část města a městské obvody (Moravská ostrava a Přívoz, Ostrava - Jih, Mariánské Hory a Hulváky, Ostrava - Poruba a Klimkovice).

Ve středu se pak v sále Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia konal pořad Život jako píseň věnovaný jubilantům Leoši Janáčkovi, Zdeně Kyselé, Ivo Stolaříkovi a Janu Rokytovi.

Leoš Janáček
Významná osobnost české kultury, zejména pak hudby. Stejně jako ostatní jubilanti se zasloužil o šíření folkloru pomocí lidových písní. Letos slaví 80. výročí umrtí.

Zdena Kyselá
Zakladatelka Spuboru lidových písní a tanců Hlubina. V jistém smyslu spolupracovnice Janáčka, za kterou ji můžeme považovat díky stvoření kongeniální choreografie Lašských tanců. letos slaví 90. výročí narození.

PhDr. Ivo Stolařík, CSc.
Člověk, jež objevil talent Jarmily &Sulákové a obsadil ji do role folklorní zpěvačky. Tedy zpěvačky lidových písní. Větší část středečního pořadu pak byla věnována právě jemu. A to ohlédnutím za jeho prací rozhlasového hudebního redaktora, sbormistra, sběratele lidových písní a ředitele Janáčkovy filharmonie.

Jan Rokyta
Jediný, jež se díky možnostem dostavil (a reprezentoval všechny zmíněné, za což mu patří dík) a odpovídal na všetečné otázky moderátora, jehož role se ujal Ladislav Vrchovský ( o poznání lepší než ubohé moderování zahajovacího koncertu). Zpět ale k Janu Rokytovi. Je zakládajícím členem a uměleckým vedoucím cimbálové muziky Technik. Od roku 1980 pak působil jako hudební redaktor Českého rozhlasu Ostrava. Spolupracuje se spoustou lidových orchestrů a muzik a podílí se na organizaci folklorních slavností a festivalů.

Celý večer byl tedy zasvěcen těmto. Vystoupila řada českých folklorních souborů. A to zejména v části prvé, část druhá se pak nesla ve zpěvu lidových písní. Cti zahájit koncert se dostalo cimbalistovi Danieli Skálovi, jež se vrhl na skladbu Po zarostlém chodníčku od Leoše Janáčka. Posléze následovalo ztvárnění Lašských tanců konkrétně Dymáku a Starodávného II folklorním souborem Hlubina.

Poté se představily Muziky Cvrčci a &Slahorek se skladbou Obrázek z Kysuc, dětský folklorní soubor Hlubinka, taneční soubor Kotek a SLPT Hlubina ztvárnila další Lašské tance a to Požehnaný, Čeladenský a PIlky. Po přestávce následovaly písně Láska, Polajka, Stálost a Hajný z Moravské lidové poezie v písních od Leoše Janáčka. Zpěvu se zhostila Marie Křenková, na klavír doprovázela Pavla Mikešková. Dále se představili Lukáš Polák a Kristýna &Sigutová, jež se zúčastnili soutěže Zpěváček roku, na cimbál je doprovázel právě Jan Rokyta. Na památku Ivo Stolaříkovi pak zazněl archivní snímek Českého rozhlasu Ostrava - Bílá hora, černý les, jehož orchestr řídil. S cimbálovou muzikou si zazpívali Jarmila &Suláková (jež také program s písní Ukolébavka a za cimbálového doprovodu Jana Rokyty ukončila), Klára Blažková a Pavel Ptáček. vytknout lze snad jen občasnou nepřesnost programu ve špatném znění skladeb.

Více informací k dnešnímu konečnému koncertu, kde se představí i zahraniční interpreté : www.folklorbezhranic.cz

Ilustrační foto : www.folklorbezhranic.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0584 s