Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 19.4.2024, svátek má Rostislav 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Příběh velkého vyhnance

07.09.2008   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Příběh velkého vyhnancePouhých osmnáct dní pobyl v roce 1950 (51?) v nucené internaci na zámečku v Roželově u Rožmitála pražský arcibiskup Josef Beran. Tato velice krátká epizoda zahájila skoro čtrnáctileté období, kdy byl český primas nechtěně odtržen od své práce i přátel, a žil trpělivě v odloučení a osamění.


Pak tři roky v Růžodolu u Liberce, do prosince 1957 v Myštěvsi u Nového Bydžova a do začátku října 1963 v Paběnicích u Čáslavi. Zde ho zastihlo udělení milosti, tzv. internace „na svobodě“ a byl převezen do Mukařova u Říčan a následně do Radvanova u Mladé Vožice.

V lednu 1965 úřady zveřejnily zprávu o jeho jmenování kardinálem. Nepohodlnému duchovnímu bylo po delších tahanicích povoleno vycestovat do Říma, aby mohl plnit úkoly. Významné ocenění bylo draze vykoupeno nemožností návratu do milovaných Čech, kde v posledních letech obrazně pojídal velice trpký chlebíček, ve skutečnosti mnohdy doslova trpěl hlady. Nestěžoval si, vše ponechával v rukou Božích. Podobně pokorně a zároveň statečně se choval již dříve, po zatčení gestapem, na Pankráci, v Terezíně a nakonec v Dachau. Vždy měl na paměti oběť a sílu božskou, která ho posilovala, aby nejen přežil, nýbrž pomohl i těm, kteří takovou duchovní sílu postrádali.

Paradoxně ve výroční den komunistického převratu v roce 1965 mu slavnostně předal papež Pavel VI. kardinálský klobouk v bazilice sv. Petra. Od té chvíle začíná nový život kardinála Berana. Snaží se slovně i prakticky o podporu náboženství, víry a svědomí, zakládá křesťanské středisko v Římě, navštěvuje dětské tábory, cestuje po světě, aby svou autoritou podnítil mnohdy poničené křesťanské ideály.

Postavou drobný, slabý, duchem statečný, silný a nebojácný, vždy oddaný svému Pánu, celý život bojoval, ač se to může zdát jako klišé, za svobodu a práva člověka. Věřil, že nejlepším průvodcem životem může být upřímná víra. Proto je škoda, že o něm ještě nebyla napsána kritická monografie, jež by nejen mapovala jeho jednotlivé kroky, ale výrazně a objektivně je usadila do kontextu probíhajících historických událostí. Teprve pak by se v plné míře došlo k pochopení jeho osobnosti a činů, které, vytrženy ze souvislostí, mnohdy ztrácejí původní Beranův záměr.

Existuje životopis Velká mše, který napsala s horoucím, až nekritickým nadšením arcibiskupova hospodyně Marie Luňáčková. Ten může být cenný pouze z hlediska emocionálního napětí, jimž autorka rozhodně nešetří. Ani i současná práce Jaroslava V. Polce a Bohumila Svobody nevyčerpává všechny současné možnosti.

Bohužel se občas vkrade i faktografická chybička, a to např. s výše uvedeným pobytem kardinála v Roželově. Pamětníci se domnívají, že na zámečku žil déle (zde si asi přidávají následné věznění pp. &Srámka a Hály). Konec konců, vše se tehdy tajilo. A kniha, místo aby problém vyjasnila, tak ho ještě více „rozstřelí“.

Na str. 212 se píše, že „ 7. března 1950 odsloužil svou mši brzy ráno...... a tichou, spící Prahou odvezen do Roželova." V následujícím odstavci stojí: „Dne 7. března 1951 přivezli řádové sestry, které se ocitly tváří v tvář arcibiskupovi. Ale již 24. března1951 byli všichni převezeni do Růžodolu.“ Na str. 271, v životních údajích, je odjezd do Roželova situován opět do roku 1950.
Takže nakonec, dny se shodují, ale rok je nejistý!?

Svoboda, Bohumil, Polc, Jaroslav, V.: Kardinál Josef Beran
Vydalo nakladatelství VY&SEHRAD v roce 2008

foto: www.ivysehrad.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 1.2161 s