Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Mrtvoly se stěhují, knoflíky se kradou

15.09.2008   Lucie Hajduková   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Mrtvoly se stěhují, knoflíky se kradou...živí lidé mizí před očima. Rozčiluje se nerudný a nemocí ztrápený inspektor Harry Baxter. Představte si prostředí postarší anglické firmy s jejími zaměstnanci různorodého charakteru. A také klasickou dámu v nejlepších letech s těmi ryze nejlepšími vlastnostmi. Vlastně je tím nejcenějším, čeho se podnik mohl dočkat. Ví, kde se co šustne a řešení se jí líhnou na dlani.

Seznamte se. Paní Piperová zastávající ve firmě post uklízečky. Jak taky jinak, tato pozice k lecčemu vybízí, vždyť ono se vždycky někde něco najde..zaslechne..a uvidí.

Zvláště pak, pokud se po podniku povalují mrtvoly, jež se bez přičinění samy od sebe stěhují na místo. Záhada je objevena a nezbývá než aby se paní Piperová vrhla do temných tenat případu a neustále tak ztrpčovala život a mařila vyšetřování nerudného inspektora Baxtera, ke všemu jejího bývalého souseda. Ne tolik jako ji to právě jeho dovádí k zoufalství. Nejenže s ním jedná jako s pradávným přítelem ale také zcela nenápadně přebírá jeho ufnkci. Občas mu něco zatají, občas si něco přimyslí.

Rolí se zhostili poměrně neznámí herci - neherci. Jedn se totiž o amatérský soubor s netradiční domovskou scénou hospodou U Lípy. Nazvali se tedy příznačně divadlo U Lípy. Inscenací Paní Piperová dokázali, že odvaha jim nechybí. Hlavně si před velkým publikem zahráli na známé alternativní divadelní scéně Divadla Petra Bezruče. Samozřejmě výkony se od profesionálních lišily, některí k nim měly blíž, některé dále.
Celkově se spíš všichni oprávněně obávali přehrávání, tedy spustili s mírnější notou, což bylo na počátku citelné. Nejlépe se s rolí vyrovnal vrchní inspektor Harry Baxter. U všech rolí do dokonalosti chybí podrobnější studium svých postav, především co se týče intenzity prožívání svých rolí. Rozhodně se zatím nemusejí bát přehrávání rolí.

Co se týče inscenace se třemi dějstvími, již předem se dá odhadovat představení náročné na délku. Natáhlo se na něco málo přes dvě hodiny i s přestávkou. Docela běh na velkou trať. Děj sice střídaly vtipné dialogy, stejně plynul docela pomalu. Řešení střídala řešení. Inscenaci by prospělo oživení ve formě podbarvení hry hudbou či rychlejšího spádu. Inscenace rozhodně není k zahození, práce by se na ní však jistě našla. Námět jako stvořený pro odlehčení a pobavení v chladných podzimních večerech. Komičnost vychází právě ze střetu charakterově odlišných osobností. Rozhodně pracovat na hře stojí za to, odměnou může být větší pobavení a dosáhnutí groteskní inscenace se vším všudy. Přes všechno počin to docela pěkný.

Hrají:

Lily Piperová ... Magda Dymáčková
Vrchní inspektor Harry Baxter ... Marcel Stejskal
Detektiv Goddard ... Marcel Blažek
Richard Marshall ... Petr Rada
Klára Marshallová ... Jana Čerňavová
Vickie Reynoldsová ... Marie Seidlerová
Mariana Selbyová ... Kateřina Heroldová
Robert Westerby ... Miloš Hlavica

Více na www.divadloulipy.cz fotografie převztay tamtéž
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.058 s