Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Děkuji, bylo to krásné...

04.10.2008   Kateřina Sovová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Děkuji, bylo to krásné...Mandlová, Nový, Ferbasová, Schránil. Kdo by je neznal. Životní peripetie velikánů zlaté éry českého filmu představuje nová knížka z nakladatelství Daranus, nazvaná, jak jinak, než Osudy nehasnoucích hvězd.

Robert Rohál vybral šestnáct zvučných jmen herců a hereček první republiky se záměrem zasvětit čtenáře do života těchto nesmrtelných osobností. Kromě tradičně zmiňovaného Oldřicha Nového nebo Adiny Mandlové, autor zařazuje také „idola dívek a žen“, božského Rolfa Wanku a nevynechává ani na mnohdy opomíjenou Jiřinu &Stěpničkovou, půvabnou Marjánku z filmového zpracování Jana Cimbury či zoufalou Maryšu ze hry bratří Mrštíků.

Osudy nehasnoucích hvězd nepřinášejí detailně propracované životopisy uvedených herců, ale fungují na principu věcně sestavené mozaiky, která čtenáře seznamuje s nejpodstatnějšími okamžiky, s nimiž se tyto legendy musely vypořádat. Rohál pro svoji publikaci použil zajímavé postřehy, citáty či úryvky z dříve napsaných knih, týkajících se jednotlivých herců/hereček, zbytek doplnil vlastními zkušenostmi a výsledkem je dobrý, byť místy poněkud strohý, startovací můstek pro každého, koho prvorepublikový film a jeho představitelé, zajímají. Tato skutečnost zároveň odhaluje hlavní nedostatek pro sečtělé čtenáře-nepřináší v zásadě totiž nic nového.

Osudy nehasnoucích hvězd v každém případě velmi hezky zachycují atmosféru doby. Právě zvolená kompozice je pro tento účel mnohem působivější než použití moderního popisného či vyprávěcího stylu. Knihu chválím také za množství použitých fotografií, nad nimiž pamětníci uroní nejednu slzu, mladší generace zaplesá, protože prvorepublikové portréty a fotografie vůbec, mají jednoduše nezaměnitelné kouzlo a zdrojů těchto skvostů pomalu, ale jistě, ubývá.

Ačkoliv autorův výběr považuji za povedený, přesto najdeme mnohá jména, která nám v knize citelně chybí. Antonie Nedošínská, Saša Rašilov nebo nebo František Filipovský určitě pozornost zasluhují, a tak nezbývá doufat, že autor zváží další pokračování.

Osudy nehasnoucích hvězd patří mezi poměrně povedené a hodnotné publikace, které přinášejí hodně informací za rozumnou cenu. Závěrem mě napadá ještě jedna podstatnější výtka, a to ohledně filmografie uvedených umělců, která by v knize podobného charakteru neměla scházet.


Robert Rohál

Osudy nehasnoucích hvězd

nakladatelství: Daranus
počet stran: 256
Doporučená maloobchodní cena: 269 Kč


www.daranus.cz

foto: DaranusKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1375 s