Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 15.6.2024, svátek má Vít 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Vysoké tamaryšky a chasidské úsměvy

03.10.2008   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vysoké tamaryšky a chasidské úsměvyKomponovaný večer s texty Jiřího Langera a hudbou skladatelů Pavla Haase a Dmitrije &Sostakoviče nastuduje začátkem října v mikulovském zámku režisér J. A. Pitínský. Pořad Vysoké tamaryšky aneb Osmnáct požehnání, též devatero sloupů opěrných je věnován židovské víře a lidové kultuře.

Premiéra proběhne 7. října v 19 hodin na zámku v Mikulově a v témže čase pak ještě 9. října v Besedním domě v Brně. Role průvodce se ujme Jan Potměšil, skladby Haase a &Sostakoviče přednese cenami ověnčený Pavel Haas Quartet, klavírista Jan Jiraský a zpěváci Pavla Vykopalová, Jana Sýkorová a Michal Lehotský. Vstupenky na oba večery už prodává TIC v Mikulově (140 a 180 Kč) a BKC v Brně (220 a 280 Kč): právě na zájmu diváků bude teď nejvíc záležet, zda se bude exkluzivně pojaté představení ještě opakovat. 

„Fascinuje mě jak téma tragedie židovského národa, tak dramata obou skladatelů, kteří jsou s Vysokými tamaryšky spojeni,“
říká Jan Potměšil, který  na nabídku pořádající agentury MUSIA účinkovat ve večeru s židovským tématem okamžitě kývl.  „Z jejich hudby i osobních příběhů vnímám velkou touhu po životě, udivující pokoru i jejich výjimečnou sílu zachytit i v těch nejtemnějších dobách poezii a hudbu sfér,“ míní Potměšil. 
 

„Z inscenace je cítit chasidský rozporuplný úsměv,“ dodává režisér J. A. Pitínský a vystihuje základní náladu Vysokých tamaryšků, patrnou jak z vybraných ukázek knihy Devět bran Jiřího Langera, tak z hudebního doprovodu. Tou je neustálá blízkost utrpení i samozřejmé vědomí, že ze života je třeba se v každém okamžiku radovat. „Honza Potměšil má hluboké a ještě i čiré vnímání, co jsme se nachechtali nad tím Langerem… moc si ty věci oblíbil a byl hned hotov je udělat všechno pozorně, inteligentně,“ říká J.A. Pitínský.
 „Na jedné straně &Sostakovič a na druhé stařičký, na kraji světa bědující Mikulov jsou jakýmisi hroty či hrůtky tohoto pořadu. Ostatek se rodí, protože byla zatím jen jedna zkouška,“ říká J. A. Pitínský, kterého nyní čeká intenzivní zkoušení.

Mikulovská premiéra se odehraje v předvečer tragického výročí: přesně před 70ti lety, 8. října 1938 obsadila město hitlerovská vojska. Poté následovala rychlá likvidace tamější židovské komunity, do té doby jedné z nejvýznamnějších v Evropě.   

Vstupenky na oba večery už prodává TIC v Mikulově (140 a 180 Kč) a BKC v Brně (220 a 280 Kč): právě na zájmu diváků bude teď nejvíc záležet, zda se zatím exkluzivně uváděné představení bude ještě opakovat.

Zdroj: www.vysoketamarysky.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0387 s