Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Kozí nebo kozatý příběh?

20.10.2008   Kateřina Sovová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kozí nebo kozatý příběh?

První český 3D animovaný film Jana Tománka dokazuje, že někdy ani pět let práce k dobrému výsledku nestačí.

Kuba je obyčejný kluk z vesnice. Když jednoho dne zatouží poznat krásy velkoměsta, sebere svoji věrnou družku-mluvící kozu-a společně zamíří do Prahy. Stloukání dřevěného lešení pro rodící se Karlův most má do vysněné práce sochaře daleko, a tak Kuba utápí žal v nočním provozu pražských hospod. Nad ubývajícím půllitrem sní s kozou o vnadné dívce Máce. Ve stejné chvíli dokončuje Mistr Hanuš pražský orloj a záhy mění Kubovu bezútěšnou situaci, když jej najímá, aby vyřezal apoštoly pro budoucí staroměstskou pýchu. Ve Faustově domě zatím student Matěj sepisuje smlouvu s ďáblem...

Pokud vás název Kozí příběh-Pověsti staré Prahy navnadil na příjemné odpoledne v kině, během něhož vaše ratolesti shlédnou několik pražských pověstí a následně zaperlí v hodinách českého jazyka, nechte si rychle zajít chuť. První český 3D animovaný film totiž tvoří chatrně slepená torza výše zmíněných pověstí. Některým z nich autoři věnují více (Faustův dům, pražský orloj), jiné „zapůjčují" pouze hlavní protagonisty, kteří pozbývají veškerého kontextu (Kat Mydlář). Všechny pověsti dohromady propojuje příběh Kuby, kozy a Mácy, upadající postupně do klasického pohádkového klišé, kdy Kuba musí bojovat o život milované dívky.


Ačkoliv trajler slibuje zábavnou originální podívanou, již první minuty nás rychle vyvedou z omylu. Jednotlivé pověsti do sebe horko těžko zapadají, jednání některých postav či důvod jejich přítomnosti často nechápeme nebo nedávají smysl (student Matěj). Kozí příběh tak především vzbuzuje pocit, jako by se tvůrci po celou dobu jeho realizace nevzpamatovali z prvotního nadšení, že mohou animovat v 3D. Na úkor kvalitního kompaktního scénáře sledujeme jakýsi sled situací, v nichž různé postavy neustále rozhazují rukama a chaoticky pobíhají, patrně ve snaze vyloudit úsměv na znuděném obličeji zklamaného diváka. Ačkoliv vizuální zpracování Prahy a většiny figurek je skutečně impozantní a mnohdy dorovnává to, co film nezvládá ve scénáři, i zde najdeme kámen úrazu. Pád, který nás čeká, ovšem do konce nerozchodí leckterý/á z nás. Byla bych napsala, že především část ženského publika. Nicméně poté, co po vkráčení ohromných prsou, následovaných jejich majitelkou Mácou, skryl hlavu v dlaních také kolega novinář, musím zkonstatovat, že znechuceni budou tentokrát patrně všichni, kterým zbývá ještě trocha lidského vkusu. Pakliže tvůrcům legendárního Tomb Raidera bylo vyčítáno bujné poprsí Lary Croft, v případě Kozího příběhu skončíme u spadlé čelisti a pohledu do výstřihu, protože kdykoliv Máca vstoupí do záběru, nemáme na výběr. Ačkoliv nám režisér Jan Tománek prozradil, že na velkém poprsí nic vulgárního neshledává, také reakce dětského publika svědčily o pravém opaku.

Kat Mydlář měl plné ruce práce...


Ale abychom pořád nekritizovali. Největším kladem Kozího příběhu jsou, kromě vizuální stránky (Mácu nepočítám), výkony našich předních herců, v čele s Jiřím Lábusem. Ten propůjčil svůj hlas strakaté koze, která také u dětí slavila největší úspěch. Pochvalu dále zaslouží Matěj Hádek v roli Kuby. V dalších rolích uslyšíme například Mahulenu Bočanovou, Michala Dlouhého, Petra Nárožného nebo Viktora Preisse.

Hudbu Davida Solaře lze považovat za druhý důvod, proč do návštěvy kina investovat. Solař nahrál impozantní hudební podkres a je nabíledni, že mezi českými hudebními skladateli roste nové významné jméno.


Mistr Hanuš a Staroměstký orloj


Kozí příběh dokazuje hned několik věcí zároveň. Ani nejlepší technologie či umění tvůrců nepomůže, pokud není dobrý scénář. Na stranu druhou, pokud od scénáře odhlédneme, pětiletá práce Jana Tománka může bez větších problémů konkurovat pixarovským snímkům. Můžeme tak pouze doufat, že příští český 3D film nebude trpět podobnými neduhy, jaké předvádí Kozí příběh a že čeští filmaři konečně pochopí, že méně znamená více.

osobní hodnocení: 40%

Kozí příběh-Pověsti staré Prahy

KOZA Jiří Lábus, KUBA Matěj Hádek,
MÁCA Mahulena Bočanová, MATĚJ Michal Dlouhý, MISTR HANU&S Petr Pelzer, PURKMISTR Jan Přeučil, KON&SEL Viktor Preiss, KNĚZ IGNÁC Miroslav Táborský, ĎÁBEL / PŘEDÁK Karel Heřmánek ŽEBRÁCI Petr Nárožný, Dalimil Klapka, Pavel Rímský

REŽIE
 Jan Tománek
SCÉNÁŘ
Jan Tománek, David Sláma
VÝTVARNÍK, KAMERA
Jan Tománek
VÝTVARNÁ SPOLUREALIZACE
Roman Kudláček
STŘIHOVÁ SUPERVIZE
 
Alois Fišárek
HUDBA
 
David Solař
WEBOVÉ STRÁNKY
 www.kozipribeh.cz

foto: AAA studio


Koza a...Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0572 s