Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 15.6.2024, svátek má Vít 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Thajsko očima českých malířů

04.10.2008   redakce   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Thajsko očima českých malířůNárodní galerie vás zve na výstavu obrazů Martiny Chloupy a Jana Stosse do respiria 4. patra Veletržního paláce. Na konceptu se podílelo i Thajské velvyslaneství. Do expozice můžte své kroky nasměřovat mezi 26. zářím – 2. listopadem 2008.


Obrazy pro výstavu Thajsko očima českých malířů Martiny Chloupy a Jan Stosse
byly inspirovány dojmy z cesty těchto dvou výtvarných umělců po Thajsku, kterou organizovalo Velvyslanectví Thajského království v Praze ve spolupráci s Thai Airways International a Thajskou centrálou pro cestovní ruch v březnu 2008.
Velvyslanectví umožnilo oběma umělcům poznat rozmanitou thajskou krajinu, seznámit se s množstvím kulturních památek země, setkávat se i bydlet s prostými obyvateli, poznat jejich zvyky, tradice, stravu a celkový způsob života.
Záměrem projektu pak bylo prostřednictvím zážitků přenesených na plátno zvýšit povědomost o Thajsku.

Výstava představuje díla vzniklá na základě této studijní cesty. Krása oblíbené země dálného východu s fascinující přírodou a řadou významných památek nalezla v malbách a kresbách
těchto dvou českých malířů nevšední rezonanci. Atraktivita thajského prostředí
je viděna a odstíněna jazykem současného malířství v dílech působivých jemností zjednodušených tvarů a barevným laděním posouvajícím zážitky exotiky do polohy
nostalgie.

O autorech:

M a r t i n a C H L O U P A (*1976) - malířka a sochařka, absolventka Akademie výtvarných umění v Praze. Je zastoupena v Národní galerii v Praze a soukromých sbírkách. Vystavuje v České republice a v zahraničí, bydlí a pracuje v Praze.
Malířka a sochařka Martina Chloupa patří k nastupující mladé generaci současných výtvarných umělců. Její vyjadřovací prostředky odpovídají „intermediálním“ požadavkům doby a mají tak široký záběr od malby přes fotografii až po trojrozměrný objekt z mnohdy neklasických materiálů, jakým je třeba latexová guma. Těžiště tvorby Martiny Chloupy přesto spočívá ve své podstatě v stále tradiční, expresivní výrazové malbě. S mírou expresivity jde u Chloupy ruku v ruce jí odpovídající sdělení, jehož obsahem jsou vztahy, jejich samotná existence, přitakání, popření či pouhé konstatování, z různých perspektiv a skrze různé představitele. Od těchto momentů se odvíjí její malířský zájem o figuru, lidskou a nebo zvířecí, a o její existenci spíš než o samotný příběh. Obdobně se ve své tvorbě zajímá i o krajinu, která se stává tlumočnicí obecnějšího tématu. Jako si vybírá ze setkání se zvířecími bytostmi třeba konkrétního psa a kočku z cyklu Společníci, vybírá i z krajiny určité výseky, a skrze ně tlumočí svá od konkrétní situace se odvíjející a mnohdy nakonec odvislá a šíře platná sdělení.


Čtrnáct dni pobytu ve střední a severní části Thajska bylo velmi intenzivní pro všechny smysly. Specifické chutě, vůně, barvy, světlo, slunce, kultura a lidé.
Byla jsem fascinována detaily, silnou zdobností, monumentalitou a kvantitou plastik, dokonalými technikami intarzie (vykládaní kameny a perleti), barevnými mozaikami, výpravnými malbami
a všudypřítomnou zlatou barvou.
Převážná většina mých obrazů jsou fragmenty z architektury, velkých i malých plastik
a reliéfů – figurativnich a florálnich, detaily květin, stromů, dekorů, buddhů a lidi.
Řeším obrazy spíše intuitivně než schematicky i když jsem se snažila vytvářet určité cykly z témat
a také technik, která jsem se rozhodla použít a byly pro mne prvotním impulsem techniky malby – akvarel na ručním papíře, akryl na plátně a kombinovaná technika – malba akrylem a sypání pískem – volba byla čistě intuitivní...“
Martina Chloupa


J a n S T O S S (* 1964) - malíř, absolvent Akademie výtvarných umění v Praze. Jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách Národní galerie v Praze a Ludwig Museum v německém Aachenu
a v soukromých sbírkách.
V současnosti autor působí jako odborný asistent večerního kreslení na Akademii výtvarných umění v Praze.
Jan Stoss patří k významným soudobým malířům mladší generace. Charakteristická je pro něj portrétní a figurální tvorba. Na svých obrazech Heyrovského, Kramáře a především ve skvělých portrétech T.G.Masaryka nebo kardinála Františka Tomáška naznačil nové možnosti současného českého portrétního umění. Zároveň se zaměřuje na aktuální vnímání české státnosti, vlastenectví
a češství. Zde se výrazově pohybuje mezi klasikou a groteskou a nezřídka se ocitá na hranicích estetiky komiksu.
Nikoliv na okraji Stossova malířského záběru se nalézá krajinářská tvorba. Uplatňuje se v ní typická stylizace a osobitá práce s barvou a tečkovaným rastrem. Pevné linie, prozrazující brilantního kreslíře, ohraničují plochy lavírovaných transparentních barev, a výsledný obraz připomíná techniku akvarelu ve velkém. Podobně jako ve figurální tvorbě i pro Stosse – krajináře je důležitý obsahový kontext .To vše jej předurčuje k roli tvůrce určitého typu současného chápání a uchopování výtvarného námětu krajiny.


Návštěva Thajského království, kterou jsme uskutečnili v březnu tohoto roku, byla pro mne - na rozdíl od kolegyně Martiny Chloupy - i první návštěvou Asie. Zvědavost na tuto vzdálenou zemi byla pro mne o to větší.
Celý soubor mých obrazů a kreseb by se mohl také jmenovat "Thajské Velikonoce".
Prožitek našich křesťanských svátků v zemi s převážnou buddhistickou většinou. Stopy této víry nacházíme zde na každém kroku. Nejenom množstvím klášterů a chrámů, ale i drobnějších oltářů,
a to i na soukromých pozemcích. Vše živé, zdobeno květy a barevnými stuhami. O to vzácnější občasná setkání se stopami křesťanské víry. Jedno z nich jsem zachytil v obrazu "Kříž".
Tak jako doklady buddhistického náboženství potkáváme zde velmi často i projevy úcty k panovníkovi, jež zdají se být nenucenými a nefalšovanými. Portréty krále a jeho rodiny nalézáme tu zcela běžně. Monarchistické zřízení je nám dnes často spjato spíš s romantikou zašlých časů. Avšak je tomu teprve devadesát let, kdy jsme nastoupili cestu republikánskou.
Monarchie nás provází po většinu trvání českého státu. I zakladatelé Československa nejdříve počítali s novým státem jako s královstvím.
Thajská příroda i architektura jsou vesměs zdobnější, a dle očekávání i barevně výraznější - růžová, fialová, oranžová, zlato, stříbro ... Nalézáme zde však i tlumenější tóny povědomé z domova - staré kláštery, rýžová pole, železnice "smrti" podél řeky Kwai.
Zvláštní hold náleží thajské kuchyni. Jen zvolna jsem uvykal její palčivosti - o to vděčnějším jsem hostem thajských restaurací v Praze.
Cesta proběhla v době Velikonoc. Čas výstavy je zhruba ohraničen svátkem sv. Václava a výročím založení republiky. Nesnažím se předstírat znalectví ve věci Thajska. Usiluji o nepředpojatý pohled příchozího z jiného náboženského a kulturního okruhu. Sbírat, co nás odlišuje. A nacházet i to, co spojuje.“

DOPROVODNÉ PROGRAMY

1. 10. ST 16.00 Komentovaná prohlídka výstavy Thajsko očima českých malířů Martiny Chloupy a Jana Stosse s ředitelem Sbírky moderního a současného umění Tomášem Vlčkem.


Zdroj:
www.ngprague.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Jiří Kočí - 17.12.2008 - 13:44

testovací komentář
testovací komentář tělo


Od: Jiří Kočí - 17.12.2008 - 13:48

test 2 pardon
test 2


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0559 s