Jak to vidí naše tchyně?
08.10.2008
Aneta Šimonková
Literatura
Někteří nedají na svoji tchyni dopustit, jiní její existenci akceptují a ostatní ji nemohou ani vystát. Poslední jmenovaná skupina asi nejvíce přispěla k sarkastickým vtipům a mýtům o protivných tchyních. Ale tak, jak se někdy snažíme vidět svět z pohledu dítěte, svého protějšku nebo rodiče, pokusili jsme se nahlédnout na problémy z pohledu tchyně?
Autorka knihy
Radka Kvačková píše fejetony do několika periodik a nyní sesbírala publikované články související s tématem tchyně, které nakladatelství Motto vydalo knižně, aby čtenáři měli vtipné historky pohromadě. Koneckonců si o to sami žádali.
„
Moje postavení v lidské společnosti utrpělo v jednom malostranském kostele. Farář požehnal manželskému páru a já se stala tchyní. Neomluvitelné.“ (
R. Kvačková: Očima tchyně, str. 6) Takto v úvodní kapitole hodnotí autorka svoji (tehdy) novou roli. Díky pár řádkům se seznámíme se stylem, kterým autorka provází celou knihou. Vtipný, místy sarkastický humor, přesné pojmenování situací a žádné sáhodlouhé hloubání nad tím, proč se některé věci dějí tak, jak se dějí. Vezměte si, že příběhy vycházejí v podobě fejetonů, které mají mít vtipný podtón, tudíž není čas na dlouhé rozepisování. Spíše než hledání příčiny v některých mezigenerečních a mezivztahových konfliktech Kvačková nabízí verzi „berte to s humorem“. Při čtení příběhů se zasmějí nejen tchyně, ale i jejich snachy, zeťové, manželé a vůbec všichni rodinní příslušníci.
Autorka si totiž v jedné story bere na paškál tchyně, v jiné zase ostatní členy rodiny a všem měří rovným metrem, čímž také přiznává, že i tchyně se mohou z jistých důvodů dopouštět omylů.
Očima tchyně vám ukáže, jak se sama autorka chtěla své role zhostit zodpovědně a snažila se na ni připravit (… „
Docela mě začalo zajímat, co mou přítelkyni, jinak celkem klidnou a přívětivou osobu, na té tchyni před lety tolik rozlobilo.... Snažím se zjistit co nejvíc věcí, jimiž bych mohla popuzovat.“ [
Kvačková, str. 7/8]). Nebo se dozvíte, co má společné (nebo nemají) žehlení trenýrek a feminismus nebo proč hodné děti začnou padat a rozbíjet si hlavu ve chvíli, kdy přichází váš zeť a vidí, jak pečlivě babička hlídá svá vnoučata.
Kniha nenabízí vyhrocené situace, které přímo vybízejí k ironickým komentářům, ale vystačí si s běžnými situacemi odehrávajícími se v našich rodinách.
Radka Kvačková má totiž zkušenosti jak s pozicí matky, manželky, snachy i tchyně, a proto na jednotlivé situace může nahlížet více způsoby. Proto, ať už máte tchyni milovanou, akceptovanou či nesnesitelnou, přečtěte si
Očima tchyně a budete brát některé rodinné neshody s nadhledem. A k umocnění pořiďte jeden výtisk i své tchyni.
Kvačková, Radka: Očima tchyně, MOTTO, Praha 2008.
Foto obálky: nakladatelství MOTTO (www.motto.cz)