Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 14.7.2024, svátek má Karolína 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Je mi 40 a chci dítě... značka: spěchá!

23.10.2008   Gabriela Bártová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Je mi 40 a chci dítě... značka: spěchá!Pro hrozivě mnoho žen je tahle věta aktuální. Z neschopnosti přivést na svět děťátko se pomalu stává globální problém zákeřnější než tsunami. Pohodové plánování rodiny se stává napjatou ruskou ruletou, něžné období očekávání pak stresující pohotovostí na plný úvazek. Co provádí imaginární biologické hodiny s ženskou psychikou, když jednoho dne začnou drnčet drásavě jako budík při ranní kocovině?

Aby bylo jasno - právě čtete recenzi na film. Jedni ho označují za road movie, druzí za dramatický příběh ženské hrdinky, jiní jeho podobu důmyslné skládanky přirovnávají k Lynchovým filmům... to vše si může holandský režisér Erik de Bruyn připsat jako velké významné plus. Síla snímku tkví jinde. Přesně takhle má totiž vypadat dílo, které je o něčem. Žádný dokument, syrová kamera, nebo šokující intimní detaily. Zdánlivě bezbolestný příběh zaleze pod kůži nenápadně a o to déle tam zůstává.

De Bruyn, který v hrdince Nadine zhmotnil teprve svůj druhý celovečerní projekt, zvolil jednoduchou, až prvoplánovou linii. Začíná scénou, kdy pohledná čtyřicátnice chmatne po nákupním vozíku s půlročním děckem a uhání s ním pryč. V průběhu jejího útěku do Portugalska se skrze sérii flashbacků dovídáme, co ji vlastně k zoufalému činu vedlo. Citlivým prolínáním se sledem myšlenek, které se ženě za volantem při několikadenní cestě honí hlavou, ji poznáváme v několika životních etapách. Jako ambiciózní slečnu na prahu kariéry, pro níž jsou muži jen příjemným zpestřením, jako osmatřicetiletou lehce nervózní single, dumající, zda má slevit ze svého ideálu, jako šťastnou ženu, která našla na poslední chvíli v náručí dokonalého muže vytoužený přístav, jako zlomenou osobu, když pak ze svého snu bolestně vystřízlivěla.

Vztahové propletence, sonda do života dnešního fenoménu "ženy, která dělá kariéru" a hlavně škodolibé očekávání, jaký políček jí za to osud nakonec vmete...Skoro zaručený recept, jak přitáhnout diváky (a především divačky) do kin. Nadine ale není černobílá. Ústřední postava zde skutečně není jen klubíčkem, které divák bezmyšlenkovitě sleduje, ale symbolem pro téma s velkým T. Režisér si přitom vypomohl jedním rafinovaným tahem - v každé životní fázi Nadine ztvárňuje jiná herečka. Divák si tak musí pokaždé přivyknout na nový kabát, který jeho hrdinka nosí, zkoumat nové záhyby ženské tváře, gesta, styl...Kupodivu ho to ale neruší. Obzvlášť představitelky dvou "starších" Nadine spoluje charisma ženy, z níž se snoubí křehký půvab a zároveň síla a odhodlání, které v ní vypěstovala nesnadná osamělá cesta životem. Nakonec je těžké necítit s Nadine porozumění. Spolu s ním ve vás roste napětí, jak celé dobrodružství dopadne. Pointa, více či méně převídatelná, ale beztak na poselství uplynulých minut nic nemění.

Nadine není nezávislým filmem, který by vás v otázce, kterou řeší, surově vymáchal. Dostanete ji v hebkém, pestrém, oku lahodícím balíčku a čím déle se budete dívat dovnitř, tím víc vás osloví.

Premiéra: 23.10.2008
Produkce: Nizozemí, Belgie, 2007
Scénář: Erik de Bruyn, Gwen Eckhaus
Kamera: Bert Haitsma
Hudba: David van der Heyden
Střih: Sander Kuipers
Hrají: Monic Hendrickx, Sanneke Bos, Halina Reijn a další
foto: cinemart.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0865 s