Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Životem zkoušený ač publikem milovaný Belmondo

05.11.2008   Lucie Hajduková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Životem zkoušený ač publikem milovaný BelmondoPočátky jsou vždy těžké, stejně tak Belmondovy. Zvláště, pokud přichází s něčím novým, nečekaným a co převrátí nejen celou Paříž naruby. Neboť všechny novátorské změny vyžadují převrat v myšlení a upuštění od konvencí.

Pokud však člověk dokáže jít tvrdě za svým a nevzdává se, většinou se vše vyplatí. Od ošklivého studenta Konzervatoře, který se do divadla nehodil nejen svým fyziologickým vzhledem, ale také neschopností, se nakonec stane světově proslulý herec a legenda nejen francouzského filmu.

Cestu však prorůstalo mnoho trní, které bylo nutné překonat. Belmondo se však do všeho pouští s vervou sobě vlastní, jak můžeme vidět v celé knize popisující jak Belmondovy začátky tak proslulou kariéru až do tohoto roku.

Nejedná se jen o strohá biografická fakta ze života slavné osobnosti. Ač z počátku z knihy panuje pocit rozpačitý. Autor si posléze přece je najde tu svou vyprávěcí rovinu, ve které se vše odehrává. Provází nás příběhem na jedné straně plném neúspěchů a touhy po uskutečnění svých snů, na straně druhé nakonec oslnivým příběhem skromné hvězdy. Přičemž příběh nenechá na pokoji nejednoho dobrodruha. Sám život Belmondův bychom mohli přirovnat k nepřetržité kaskadérské hře a to ještě není zdaleka u konce.

Stále člověk s velkým charismatem a spoustou elánu do života, který se nebojí jej uchopit za pačesy. Porve se s leckterou rolí i s jejím podáním. Stejně tak jej podává i autor biografie. Nevynechává ani otázky soukromé. Provází nás úspěchy hvězdy na poli filmovém i divadelním, občas debakly na poli rodinném. Například nešťastné úmrtí již dospělé dcery.

V knize se však nezapomíná ani na hercova otce, kterému můžeme děkovat, že slavná firma Belmondo existuje. Později i on přiznává, že jej otec nepřímo ovlivnil ve výběru kariéry. Jako malý jej obdivoval při sochařské práci a také jej fascinovala otcova ničení pro něj podařených soch. Jak říká, vše pochopil až později. U divadla i filmu. Ačkoli publikum jeho role později milovalo, on s nimi třeba tak docela spokojen nebyl a právě v takových chvílích vzpomínal na otcovo ničení soch.

Stejně jako jej provázela tréma, při které se po éře filmu rozhodl zase vrátit k divadlu. Věděl, že jej buď stihne lynčování, že se ještě v takovém věku o něco marně pokouší či se při úspěchu nakonec stane miláčkem publika i kritiků. Vždy si nakládal velká břemena. Nikdy však neopomněl na soudnost a většinou se více či méně dočkal úspěchu.

Za úspěšné můžeme považovat i vydání této, dá se říct, unikátní knihy. Biografie Jeana- Paula Belmonda u nás vyšla jen dvakrát v roce 1994 v Českém spisovateli, podruhé pak v roce 2003 v ostravském Dominu. Jiří Žák však poznatky do knihy čerpá z různých zdrojů nevyjímaje překlady her ve kterých Belmodno hrál. Díky tomu se z knihy stal ucelený příběh plný emocí i na čtenářově straně, obohacený bohatou fotografickou přílohou a to jak barevnou tak černobílou s přesnými popisky.

K dokonalosti nechybí ani chronologický výčet divadelních představení a filmů, kterých se Belmondo účastnil. Co stojí za menší vytknutí,jedná o názor velice subjektivní, je množství poznámek odváděcí pozornost čtenáře na konec knihy k podrobnějšímu vysvětlení. Rozptylují pozornost čtenáře a jejich četnost docela unavuje. Jako obyčejný čtenář se tak přiznávám k jejich úplnému vypuštění. Netoužím hltat fakta. Pro ucelenost však knihu dovedly do dokonalosti.

Jean-Paul Belmondo, Jiří Žák
Knihu vydalo nakladatelství XYZ v roce 2008
Zdroj fotografie:
www.xyz-knihy.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.121 s