Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 22.6.2024, svátek má Pavla 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Kreslila osobnost světového komiksu

14.11.2008   redakce   Komiks   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kreslila osobnost světového komiksuJedna z nejvýraznějších osobností světového komiksu Francouz Lewis Trondheim přijel ve čtvrtek 6.11. do Plzně. Hlavní bod jeho programu dne? Atraktivní „komentované kreslení“ v Ústavu umění a designu. Diváci tak měli jedinečnou možnost vidět na vlastní oči, jak vzniká komiks, a to přímo pod rukou nejvýznamnějšího autora současnosti.

Trondheim navštívil Českou republiku vůbec poprvé. U příležitosti pražského KomiksFEST!u. Plzeň na pozvání zdejšího komiksového výtvarníka známého pod pseudonymem Vhrsti.

„Komiks je v Česku pořád ještě poměrně neznámým fenoménem, a tak i jméno Lewise Trondheima u nás mnoha lidem nic neřekne,
vysvětluje Vhrsti před setkáním. „Převedeno do jiného uměleckého oboru je to podobné, jako kdyby do Plzně přijel Paul McCartney nebo Steven Spielberg. Prostě absolutní světová špička.“

Francouz jako napotvoru dostal v noci zánět do oka. Nepříjemnost. Kapal si, přesto se do kreslení pustil: „Pokusím se namalovat jednostránkový komiks s příběhem,“ říká a rozjíždí simultánku rukou a úst. „Aktivní komiksový čtenář je pro mě nejdůležitějším partnerem nad výslednou prací. Čistotu stylu pokládám za prioritní. Ruku v ruce s jednoduchostí. Čtenář nesmí být míčem mezi kreslením a psaním. Symbióza obou zůstává ukryta. Nestínuji, psaní zůstává sloganovité. Ale ze všeho nejradši stavím příběh,“ říká s kreslícím fixem v ruce.

Pro laika je odzbrojující bezprostřednost, rychlost projevu a smysl pro detail kresby. „Na svém blogu mám návštěvnost 18.000 lidí denně.“ V sále zahučí. „Přišli se podívat na mé hovadiny a pochopitelně zadarmo,“ říká s určitou dávkou sarkasmu a zadostiučinění.

K návštěvě legendárního francouzského komiksáře se velmi vstřícně postavil Ústav umění a designu Západočeské univerzity v Plzni, který se stal Trondheimovým hlavním hostitelem. Na akci se rovněž významně podílí Alliance Française de Plzeň. Poděkování patří i organizátorům KomiksFEST!u, kteří při sestavování programu vyšli Vhrstimu maximálně vstříc.

Lewis Trondheim na ukončeném KomiksFESTU získal Čestnou cenu Muriel, cenu, kterou v různých kategoriích dostávají pouze čeští komiksáři. Prostě zdomácněl.

Více o autorovi na jeho oficiálních internetových stránkách http://www.lewistrondheim.com .


                             
                                                        pozvánkou to většinou začíná
 zdroj obrázku
www.comicsdb.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.054 s