Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Psychologický teror i v divadle

11.11.2008   Lucie Hajduková   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Psychologický teror i v divadlePři zjištění, že u nás bude opět vystupovat světoznámý soubor TEATR NOVOGO FRONTA jsem nemohla dospat onoho dne. Pro mě jsou špičkou ledovce.Na který si sice jen tak někdo netroufne, ale když už tam je pochopí. Rozhodně nečekejte klasiku. Konzervativci pryč. Teatr Novogo Fronta přichází téměř vždy s něčím novým, tajemným až hrůzostrašným.

V inscenaci Dybbuk o níž ale bude řeč, vystoupila za soubor jen jedna umělkyně. A že to bylo umění. Sugestivní a subjektivní. Dějově ať si každý vyloží sám. Nabízím. Scénky ze života – skřet, šaman, postižený, popová hvězda. Paralely se smrtí, životem. Zrozením, umíráním. Cokoliv.

Hra prostá slov, zato však plná zvukových, světelných a všelijakých jiných dokonalých efektů. Až se v člověku tají dech. Po pódiu létají mrtvé ryby. Teče voda. Poletuje listí. Žádné atrapy.

Do toho svádí Irina Andeeva svůj boj s časem. Choreografie dokonalá, kostýmy, můžeme-li je tak nazvat také. Dokonce občas slyším : ,, Hele a to je taky ona?“ Ano, Irina Andeeva na pódiu předvádí neuvěřitelné kousky. Sama. Zmizí až po hodině. Schválně sedím blízko. Za celý čas nespatřím kapičku potu. Neuvěřitelné.

Spatřit můžete trochu alternativního divadla, trochu baletu, trochu scénického tance. Irina mi trochu připomíná artistku. Pro rozdílnost vnímání a pojetí si dovolím citovat plakáty. Stojí zde : Ženská energie vesmíru a její projev v duši člověka. Co je to za otázku, na kterou neexistuje jednoznačná odpověd´? Beztvářnost v masce tvář? První nedáš, druhé nevíš a třetí si nepamatuješ?

Nepochybně také. Sžírají mě minuty tmy a naprostého ticha v divadle plném lidí s herečkou na pódiu. Po zkušenostech s tímto souborem se obávám. Úlek může přijít každým okamžikem. Nedostavil se. Tma přesto nějak působí. Celkový dojem dokonalý. Nelze jej popřít. Lze ale varovat příchozí: Materialisti, nechte si ji ujít!

Zamrzí, že se sem dostala pouze inscenace Dybbuk. Avšak i to je pokrok. Na jejich požadavky těžko hledat prostory. Ale vyplatí se. Potlesk nebere konce. Zdá se, že herečka je dojata.
Pokud se budete informovat, zjistíte více. Sada tří představení se po Čské republice teprve rozběhla. Stále máte šanci je vidět. neváhejte.

Hru uvedlo Divadlo Petra Bezruče 7.11.2008

Zdroj fotografie: www.bezruci.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0356 s