Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Stihnete ten vlak?

17.11.2008   Lucie Hajduková   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Stihnete ten vlak?Pokud chcete, seřiďte si hodinky. Já mám právě 22:30 12. listopadu. Zřejmě nesouhlasíte, neboť Vy a já se ocitáme v jiném čase. Pravděpodobně budete jako čtenáři souhlasit s datem 17. listopadu. Ne tolik už s časem. Vězte, že ačkoli máme každý jiný čas, všichni už jsme se potkali.

Ve skutečnosti si troufnu tvrdit, že si teď nečtete mé pro Vás z duše nepochopitelné řádky. Ba naopak, že jste si článek již přečetli v minulosti. Neboť skutečnost je vlastně minulost.
 
Dost úvodu a zpět k faktům. Abych se dostala k věci. Vše výše popsáno mohu jasně a logicky vysvětlit. Z hlediska vyššího principu mravního. Ne. Drdu nechme spát, zde působí jiní. Z hlubin časoprostoru, kde čas ubíhá tak pomalu, že „teď „ tam znamená věčně, tak na světlo boží vylovíme Newtona a Einsteina. Především pak teorii relativity. Tuším, že začíná svítat.
 
Podobně jako jsme u legendárního Cimrmanovského divadla zvyklí vídat přednášky na jevišti, uvidíme je i zde. Bez nich by hra byla bezcenná, nesmyslná a hloupá skeč. S nimi se naopak stává do detailu promyšlenou. A nesmírně vtipnou, také díky typovému výběru herců.
 
Ocitáme se náhle ve vlaku spolu s cestujícími a to čtvrtou stranou vagonu. Podobně jako u Účastníků zájezdu se zde rozehrávají příběhy cestujících. Zde však doplněny zákony statistiky. Střih. teď se naopak ocitáme na nástupišti a hra běží znova. Dochází nám, že ve skutečnosti, ač si to cestující nemyslí, vlak dorazil se zpožděním. A nacházíme další nesrovnalosti.

Další střih. Poněkud zmatenější. Ocitáme se zároveň na nástupišti i ve vlaku, stejně jako výpravčí. Cestující si žijí svým vlastním časem a celý příběh běží znova. Že mluví osoby do prázdna, či dělají nelogické věci? Oni přece žijí časem, kdy tam někdo sedí. A příběh se zrychluje a uhání dál a dál jako mašina supící si krajem, který na koních brázdí čerokíové.
 
Z celé inscenace mi v hlavě ulpěla věta: „Jestliže vše, co se pohybuje, neustále ovlivňuje všechny ostatní pohyby, celá věc se značně komplikuje.“ A hra těží z toho, co by nastalo, kdyby se v naprosto obyčejné situaci jako je jízda vlakem (ideálně nezávisle na podmínkách) projevily veškeré možné zákony relativity. Těží vtipně a odlehčeně.

Líbí se mi ta pohádkově nedodržená kategoričnost věků, která zde na diváka přímo mává. A také nezapomenutelná skeč se zavařovací sklenicí. Výkony herců zůstávají adekvátními. Není co dodat.
 
Hru Indián v ohrožení uvedlo Divadlo Petra Bezruče jako hostující představení Ha-divadla.

Zdroj fotografie: www.hadivadlo.cz

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.058 s