Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 19.4.2024, svátek má Rostislav 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Česka vojak, dobra vojak. Stara a tlusta?

11.12.2008   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Česka vojak, dobra vojak. Stara a tlusta?Když Jaroslav Hašek psal &Svejkovy osudy, jistě se dobře bavil. Chtěl, aby se stejně dobře bavil i čtenář. Jistě netušil, že obtloustlý &Svejk, jak ho později nakreslil Josef Lada, se stane prototypem české nicotnosti, slabosti, snad i blbosti.

Proč? V podstatě dělal, co se po ukázněném vojákovi žádalo: plnil rozkazy a nenamáhal se s myšlením. Proč se stejným prototypem blbosti nestal nabubřelý velitel, který to svými nekompetentními rozkazy obětavému a poslušnému vojáčkovi, notabene českému, zavařil? Kdoví. Odhlédněme však od literární fikce, která nemá s postavením českého vojáka v rakousko-uherské armádě, zejména v době světové války, nic společného.

Na rozdíl od Haška, který posadil svého vojáčka do absurdních situací, až se i on stal symbolem absurdna, Ladu velice bavilo specificky vykreslit dobrosrdečně boubelatou postavu dobrého vojáka, z něhož mnoho IQ nevyzařuje. Prostě dát mu konkrétní tvář, kterou mu Hašek neposkytl. Podobu téhož později korunoval a trvale zakonzervoval ve filmu Rudolf Hrušínský. Všechny tyto atributy posílily postavení literárního i ilustračního &Svejka jako neotřesitelnou součást našeho kulturního dědictví. Literární postava tak velice často zhmotňuje a žije svým vlastním, nevázaným životem.

Vstoupit do takto uzavřeného kruhu znamenalo vtrhnout i do zažitých konzervativních představ lidí, kteří je dost neradi mění. Počin nakladatelství XYZ, zasáhnout výrazně do Ladových ilustrací, které &Svejka jednou provždy „udělaly“, znamenalo ocitnout se na tenkém ledě. Naštěstí se neprobořil.

&Svejk, troufám si říci, dnes už bohužel spíše zprofanovaný znak mnohých hospod, dostal nového tatínka. Jak se zdá, nadmíru povolaného. Stal se jím karikaturista Petr Urban: „Možná, že já a Ruda Pivrnec máme s Jaroslavem Haškem a se &Svejkem něco společného. Přinejmenším jsme všichni vypili hodně piva. A Haškův humor je podle mě takový, že by ho střízlivý člověk nikdy nevymyslel.“ A z tohoto úhlu pohledu se pustil do nových ilustrací. Ty asi upoutají zejména milovníky Urbanova hospodského naturelu, ale snad si najdou cestu i do srdcí ostatních čtenářů. Překonat zažité nebývá snadné.

Nové image knihy Osudy dobrého vojáka &Svejka se představilo v pražské pivnici U Pivrnce v Maiselově ulici. Společně s Petrem Urbanem knihu pokřtili Saša Rašilov (jeho dědeček Saša Rašilov ztvárnil druhého filmového &Svejka v režii Martina Friče, 1931), Marek Brodský (jeho otec  Vlastimil Brodský ztvárnil &Svejka v Divadle Větrník) a vnuk J. Haška Richard Hašek. Hudební doprovod zajistila zpěvačka s nejhlubším kontraaltem v Čechách, alias kočka ze Záběhlic, Věra Nerušilová.


Fotografie vždy zleva řádku: 1. fotografie – Petr Urban, 2. fotografie – Saša Rašilov, Petr Urban a Richard Hašek, 3. fotografie – Richard Hašek a Marek Brodský, 4. fotografie - Saša Rašilov, Petr Urban a Marek Brodský a na 5. fotografii zpívá Věra Nerušilová


Zdroj foto: www.xyz-knihy.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Ivana - 17.12.2008 - 19:41

Kam zmizely horoskopy?
Rubrika horoskopy se jaksi neaktualizuje. Ptám se proč.


Od: Martina Bittnerová - 18.12.2008 - 14:07

Ivano, bohužel z technických důvodů nám paní astroložka neposílala horoskopy, ale už opět by měla, čili pokud je bude posílat, budeme je vydavát. Děkuji za pochopení.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0687 s