Lotyšští umělci otevírají v Galerii Langhans nové obzory
27.12.2008
Pavla Králová
Výtvarné umění
Galerie Langhans vystavuje do 11. ledna fotografie, videa a instalace současných lotyšských umělců. Na výstavě se objevují tradiční i nové přístupy k fotografii, které dohromady vytvářejí harmonický, ač různorodý, celek.
Například série Andrejse Grantse, nazvaná Otevřené/zavřené, ve které portrétoval lidi ze svého okolí nejprve klasicky a poté se zavřenýma očima. Také fotografie Inty Ruky jsou černobílými portrétovými záběry. Autorka nejdřív hovořila s různými lidmi, aby je posléze portrétovala.
Evelína Deičmare a Theo Mercier představují jeden z inovativních přístupů. Tvoří koncepčně, ve fotoinstalacíh, nazvaných Pohádky o lidském chování, pomocí nichž ukazují ničivou sílu samoty, když zobrazují lidi, stávající se zvířaty.
Evelína má na výstavě ještě jeden objekt. Je jím video a zvuková instalace, nesoucí jméno Nesni a ani na to nepomysli. Autorka spojila na gramofonové desce dva momenty – národní píseň, která byla v době SSSR zakázána a sovětský vojenský pochod. Zvuková složka je doplněna videozáznamem starého muže, který si střídavě zakrývá a odkrývá oči a se kterým se točíme ve stále zběsilejším tempu. Celek pak působí naprosto jedinečně.
Zajímavým projektem je také slideshow autora Arnise Balčuse. Ten se ve svém díle Epizody nechal inspirovat levnými béčkovými filmy a pomocí fotosérií vytvořil několik příběhů, ve kterých se záměrně nechává unášet klasickými filmovými stereotypy, aby jim tak nastavil zrcadlo.
Jinou velice zajímavou podívanou je projekt Girtse Korpse, nazvaný M. Autor zde propojuje filmované pasáže s rychlými sledy fotografií. Divák je bez jakéhokoliv vysvětlení uvržen do zvláštního vesmíru, ve kterém se věci spojují v neobvyklých souvislostech a je tak nucen se naučit chápat jazyk, kterým autor mluví. Nejprve je velice těžké rozeznat spojitost jednotlivých obrazů, střídajících se ve vysoké frekvenci, postupně se ale oči (hlavně je to ale jistě mozek) naučí rozeznávat v novém přístupu, komunikovat informace na jiné úrovni a tak rozšířit záběr svého chápání.
Takový je myslím i celkový dojem z výstavy a konečně i jedno z poslání umění vůbec.
Arnis Balčus, Anda Bankovska, Evelína Deičmare, Theo Mercier, Andrejs Grants, Girts Korps, Katrína Neiburga, Mártinš Ratniks, Inta Ruka, Krišs Salmanis, Daiga Krüze, Alnis Stakle
Kurátorem výstavy Od M po ZZZ je David Korecký.
Zdroj fotografie: fmp.fi