Umělecká řemesla výsadou minulosti?
02.01.2009
redakce
Výtvarné umění
Nekvalitní design je trnem v oku nejen kumštýřům dnešní doby. Vadil i před 100 lety, kdy vznikl atelier pro výtvarnou práci Artěl, sdružující nejvýznamnější umělce své doby, kteří se rozhodli bojovat o zachování tradiční uměleckořemeslné výroby. Jak si stáli v průmyslové konkurenci zjistíte na výstavě v Uměleckoprůmyslovém muzeu, trvající do 1.3.2009.
Tehdejším umělcům šlo o kvalitní návrhy běžných užitných předmětů i kultivaci samotných spotřebitelů. O tzv. „kultivaci spotřebitelů“ musí jít umělci každý den. Krásné motto, že.
Sdružení založili v roce 1908 mladí výtvarníci a teoretici umění J.Benda, V.H. Brunner, P.Janák, H.Johnová, J.Konůpek, V.V.&Stech, O.Vondráček, M.Teinitzerová a jeden profesí zcela netypický člen - bankovní úředník A.Dyk. Během čtvrt století trvání atelieru se v něm objevili další významní umělci například V.Hofman, J.Horejc, R.Stockar, L.Machoň, F.Drtikol, V.&Spála, L.Sutnar atd.
Přečtete-li si jména členů, lze si stěží představit společné ladění. Třeba mysticističtí
František Drtikol a Jan Konůpek v týmu s Václavem &Spálou a Ladislavem Sutnarem? Tvůrčí guláš? Stal se tmelem kubismus, co je ovlivňoval v různých etapách vývoje?
Díky různým oborům, které jednotliví umělci zastupovali, obsáhli jejich návrhy všechny důležité užitné předměty pro vybavení interiéru a to od nábytku, svítidel, jídelních a nápojových sad, dóz, mís, popelníků přes bytový textil k tapisériím, knižním vazbám, drobným uměleckým předmětům včetně fotografií. Zaměřili se i na jednotlivce a nabídli jim vkusné oděvy, šperky a další módní doplňky. Nezapomněli ani na děti, pro které vytvářeli funkční, fantazii rozvíjející hračky. A zdobí-li vaši domácí knihovnu knížky zděděné po babičce a dědečkovi, dost možná v nich objevíte vazby a předsádky, pocházející od kmenových tvůrců Artělu Jana Konůpka či Ladislava Sutnara.
Čert V.&Spály, v úvodníku servis R.Stockara
Opět nechybí něco pro hravé návštěvníky, tentokrát je to geometrická stavebnice, na níž si můžete vyzkoušet vytvořit vzor ve stylu Artělu. Stačí si pozorně prohlédnout vystavené exponáty a nechat se jimi inspirovat. Další zážitky se setkáním s Artělem vám nabídne bohatý doprovodný program, skládající se z komentovaných prohlídek, výtvarných dílen apod.
Uměleckoprůmyslové muzeum
Otevřeno denně mimo pondělí 10.00-18.00
vstupné 80 Kč (snížené 40 Kč)
Zdroj fotografií www.pragueout.cz