Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 19.6.2024, svátek má Leoš 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Umělecká řemesla výsadou minulosti?

02.01.2009   redakce   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Umělecká řemesla výsadou minulosti?Nekvalitní design je trnem v oku nejen kumštýřům dnešní doby. Vadil i před 100 lety, kdy vznikl atelier pro výtvarnou práci Artěl, sdružující nejvýznamnější umělce své doby, kteří se rozhodli bojovat o zachování tradiční uměleckořemeslné výroby. Jak si stáli v průmyslové konkurenci zjistíte na výstavě v Uměleckoprůmyslovém muzeu, trvající do 1.3.2009.

Tehdejším umělcům šlo o kvalitní návrhy běžných užitných předmětů i kultivaci samotných spotřebitelů. O tzv. „kultivaci spotřebitelů“ musí jít umělci každý den. Krásné motto, že.

Sdružení založili v roce 1908 mladí výtvarníci a teoretici umění J.Benda, V.H. Brunner, P.Janák, H.Johnová, J.Konůpek, V.V.&Stech, O.Vondráček, M.Teinitzerová a jeden profesí zcela netypický člen - bankovní úředník A.Dyk. Během čtvrt století trvání atelieru se v něm objevili další významní umělci například V.Hofman, J.Horejc, R.Stockar, L.Machoň, F.Drtikol, V.&Spála, L.Sutnar atd.

Přečtete-li si jména členů, lze si stěží představit společné ladění. Třeba mysticističtí František Drtikol a Jan Konůpek v týmu s Václavem &Spálou a Ladislavem Sutnarem? Tvůrčí guláš? Stal se tmelem kubismus, co je ovlivňoval v různých etapách vývoje?

Díky různým oborům, které jednotliví umělci zastupovali, obsáhli jejich návrhy všechny důležité užitné předměty pro vybavení interiéru a to od nábytku, svítidel, jídelních a nápojových sad, dóz, mís, popelníků přes bytový textil k tapisériím, knižním vazbám, drobným uměleckým předmětům včetně fotografií. Zaměřili se i na jednotlivce a nabídli jim vkusné oděvy, šperky a další módní doplňky. Nezapomněli ani na děti, pro které vytvářeli funkční, fantazii rozvíjející hračky. A zdobí-li vaši domácí knihovnu knížky zděděné po babičce a dědečkovi, dost možná v nich objevíte vazby a předsádky, pocházející od kmenových tvůrců Artělu Jana Konůpka či Ladislava Sutnara.
 
                                     
                                              Čert V.&Spály, v úvodníku servis R.Stockara

Opět nechybí něco pro hravé návštěvníky, tentokrát je to geometrická stavebnice, na níž si můžete vyzkoušet vytvořit vzor ve stylu Artělu. Stačí si pozorně prohlédnout vystavené exponáty a nechat se jimi inspirovat. Další zážitky se setkáním s Artělem vám nabídne bohatý doprovodný program, skládající se z komentovaných prohlídek, výtvarných dílen apod.

Uměleckoprůmyslové muzeum
Otevřeno denně mimo pondělí 10.00-18.00
vstupné 80 Kč (snížené 40 Kč)
Zdroj fotografií
www.pragueout.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0374 s