Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Oslavy Silvestra nejen u nás

31.12.2008   Lucie Hajduková   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Oslavy Silvestra nejen u násSilvestr. A je to tady, bouchání špuntů, ohňostroje a hlučné veselí. Vybavit si tato slova v dnešní době je již automatické. Ne vždy tomu ale bylo tak, Silvestr musel urazit dlouhou cestu, aby se dočkal podoby, v jaké jej známe dnes.

Dnes je i nebohý Silvestr protknut spoustou komerce. Zatímco ještě v devatenáctém století se příchod nového roku očekával v naprostém klidu, rozjímání, bilancování a večer se chodilo do kostela, děkovat za dobro v roce uplynulém a prosit o štěstí v roce nadcházejícím, dnes kdekterá agentura nabízí "orginální" silvestr. Strávit jej lze v Říme, Keni, Lisabonu a i na Siciílii spolu s okružní jízdou městem a českým výkladem.

Něco málo z historie

Silvestr, toť kdysi vůdce křesťanské církve (uvádí se přímo i papež či kněz), který zcela logicky sympatizoval s křešťanstvím a pokoušel se jej šířit dále. Bohužel však takto činil za vlády římského císaře Konstantina Velikého, který mu nebyl příliš nakloněn. A tak se Silvestr před císařem skrýval nejčastěji v lesích. A již odtud přichází první indície. Přenesený význam Silvestru totiž znamená “lesní”. Silvestr nakonec umírá 31.12. 335, zapsal se do historie jako bojovník a mimo jiné se zasloužil o vydání císařského Ediktu milánského v roce 313 n.l.. Ten totiž povoloval svobodu křesťanského vyznání a ukončil boj proti jeho zastáncům.

A oslavy v latinských zemích

Brazílie – Feliz ano novo! Zde tento svátek zcela pohltily ohňostroje často uskutečňované na plážích. Je zvykem obléct se do bílého, odvážlivci skáčí do vln, aby jich překonali rovných sedm a vstoupili do nového roku šťastně. Pro méně odvážné se nabízí jiná varianta. Hází do moře květiny a přejí si přání.

Venezuela – Jako veškeré svátky latinskoamerických zemí i tento je spojen s rodinným setkáním rozšířeného až do rozsáhlého kruhu přátel. Speciálně na nový rok pak servírují hallacu, která má přinést štěstí a vše nejlepší do nastávajícího roku. A co tedy Venezualané jedí? Hallaca ve své podstatě skrývá kukuřičné těsto, které je obaleno v banánovém listu a plněné rozličnými náplněmi. Ty se liší kraj od kraje a mohou být sladké i slané.

Argentina – I zde jsou oslavy spojeny s ohněm, jednak typickými ohňostroji, ale také látkovými a papírovými figurami. Jsou připravovány s obrovskou péčí, avšak za vědomí, že se při slavnostech spálí. Přežije jen jedna jediná. Každoročně se volí víězná figura, ta jediná putuje k ostatním do muzea, zbylé snadno zhltnou plameny. Oheň je považován za očistění, kterým se oprošťují od všeho zlého, co jim do života vstoupilo ve straém roce.

&Spanělsko - Tady už oslavy nejsou tolik spojovány s rodinou, jako například den před Vánoci. Oslavy mohou začínat jídlem v kruhu rodiném, ale pokračují v jiném duchu. Mladí lidé se odcházejí bavit se svými přáteli. Jiní preferují strávit oslavy v jedné z restaurací, které nabízejí speciální hostinu a zábavu v podobě tance.

Pro všechny ostatní (vyjma portugalské Brazílie) tedy !Feliz nuevo aňo!Zdroj fotografií (oslavy Silvestra ve &Spanělsku): lasegundapuerta.com a www.digitalphoto.pl/es

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0846 s