Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


O planetu méně

03.01.2009   Lucie Hajduková   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

O planetu méněI tento jakkoli pozitivní či negativní výrok jen potvrzuje již vyřčené a devítce tak jako číslu přiřknul význam zvratů a změn. Neb není snad událostí přepsání učebnic a lidského povědomí o vesmíru? Byť jak byť, jednou se tak se účastníci valného shromáždění Mezinárodní astronomické unie (IAU) dohodli v Kongresovém centru v Praze a tvrzení stalo se tak nezvratným.

Až do dob troufalých, neotřelých a nových tvrzení. Ale nepředbíhejme. Počáteční směr nabraly události v roce 18.2. 1930, kam je zručně dovedl Clyde Tombaugh na Lowellově observatoři v Arizoně. Tehdy se zrodil pohled na Pluto jako na planetu.
Pluto však zůstalo a zůstává záhadným dodnes. Kolem se odehrálo množství nepřeberných diskuzí. Zprvu se nepokládal jeho objev za nějak převratný. Tušilo se již dříve, že za Neptunem se skrývá jakýsi velikán, který tak následně ovlivňuje jeho dráhu. Tím však ale zdaleka debaty neutichají. Na řadu přichází další tvrzení. I za Plutem se něco skrývá!

Vše směřuje k daleko významnějšímu objevu. Existují domněnky, že za Plutem se skrývá (snad) planeta mnohem větší. V jejím objevu však jako překážka vypadá velice excentrická dráha Pluta, za což pak bývalá planeta byla považována za nejvzdálenější od Slunce. Chvíli se k ní maximálně blíží (v některých obdobích je blíže ke Slunci než Neptun (1979–1999)). Jindy se zase extrémně vzdaluje.
 
Při oběžné době 249 let se na 20 let dostává do menší vzdálenosti od Slunce než Neptun. Nejblíže byl Pluto Slunci v roce 1989 a až 14. března 1999 se opět stal skutečně nejvzdálenější planetou sluneční soustavy.
(www.vesmir.info)

 

Třeba se za to, po jak dlouho lidem planeta Pluto ležela v hlavě, zapříčinil i její název. Pluto je latinská podoba jména Plútón, což ve skutečnosti znamená vládce podsvětí.

Nedá se však říct, že by se na Pluto zanevřelo, nebylo bylo doslova smazáno, spíš naopak. Budou po něm pojmenována veškerá další vesmírná tělesa s podobnými vlastnostmi a v USA díky jeho vyškrtnutí vznikl neologismus zplutovat. Tedy degradovat či znehodnotit někoho nebo něco, obvykle bez příčiny nebo vlastního zavinění.

Přesto se dnes již Pluto za planetu od roku 2006 nepovažuje. Pokud se ptáte proč, může za to změněná definice pojmu planeta. Ovšem i ona tajemná, ve své podstatě desátá planeta je již nějaký ten pátek objevena. Zda se i ona dočká podobého konce nebo jen převezme štafetu nadále zůstává ve hvězdách.


Zdroj fotografií: www.astro.cz  , www.nasa.gov
seattlest.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0249 s