Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Slovinští Laibach ztvárňují Bacha

18.01.2009   Lucie Hajduková   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Slovinští Laibach ztvárňují BachaKultovní Laibach vtrhnou do Česka hned zkraje roku a přivezou pro mnohé jistě kontroverzní zpodobnění díla Johanna Sebastiana Bacha, ve svém koncertním projektu nazvaném Kunst Der Fuge (Umění fugy).


Při odpovědi na otázku jak to chtějí provést se až tají dech. Vše se odehraje za použití elektroniky, počítačů a velkoplošných projekcí. „Jelikož jsou Bachovy fugy založeny z větší části na matematických algoritmech, rozhodli jsme se použít počítačový program jako základní nástroj. Výsledek ukázal, že Johann Sebastian Bach se svým dílem může být považován za průkopníka elektronické hudby či techna,“ uvádí kapela na svých webových stránkách. Jedná se o prznění? Či snad přivážejí sousto mnohem větší než jsme schopni pojmout? Suďte sami.
 
Představí zde bachův cyklus 14 fug a 4 kánonů, přičemž název Umění fugy není autorův původní. Dílo Bach sepsal v Lipsku mezi lety 1723 a 1750. Kolují o něm zvěsti o jeho tajemnosti. Její rouškou je zastřeno i nejasné původní určení. Které pak vedlo k mnoha různým interpretacím. Proč si tedy Laibach vybrali zrovna toto dílo? Jsou přesvědčeni, že dílko skrývá velkou inspiraci a energii.
Koncert však nebude premiérou, ta se odehrála již v roce 2OO6 na Bachfestivalu v Lipsku a v roce 2008 pak vyšlo stejnojmenné album.
Něco málo o skupině Laibach:

Laibach vznikli v roce 1980 ve slovinském hornickém městě Trbovlje. Jejich název je německých překladem jména města Ljubljana, kde členové žijí a tvoří. Kapela proslula svými multimediálními projekty, elektronickou, industriální hudbou, kontroverzními politickými tématy a názory či předělávkami známých hitů jako například „Jesus Christ Superstar“, „Life Is Life“, „The Final Countdown“ a mnoha dalších. Za dobu své existence vydala přes 20 alb, koncertovala s úspěchem po celém světě, složila hudbu k mnoha divadelním představením, účinkovala v řadě multimediálních projektů. V roce 1984 založili spolu s dalšími slovinskými umělci neformální hnutí NSK (Neue Slowenische Kunst), které působí v mnoha nejrůznějších progresivních kulturních oborech. Na začátku devadesátých let vytvořili virtuální stát NSK s vlastními pasy, velvyslanectvími, či známkami.


 

Rozluštění je tak na Vás. Na Laibach se můžete přijít podívat do barokního Kostela sv. &Simona a Judy na pražském Starém městě v Dušní ulici 22.února 2OO9.
Zdroj fotografií: http://www.laibach.nsk.si/bach.htm

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Lucie Hajduková - 26.1.2009 - 17:03

POZOR !! Změna místa konání
Česká premiéra multimediálního projektu „Kunst der Fuge / Umění fugy“ slovinské kapely Laibach 22. února je z technických důvodů přesunuta z Kostela Sv. Šimona a Judy do Divadla Archa. „V průběhu přípravy koncertu se ukázalo, že některé náročné technické prvky není v prostoru kostela možné realizovat. Proto jsme zvolili osvědčený prostor, který svým špičkovým vybavením dovolí dotáhnout tento unikátní projekt do dokonalosti,“ říká Borek Jiřík, pořadatel koncertu. Datum zůstává stejné – 22. února, začátek se posunuje na 20.30 hodin. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti, nově jsou v prodeji kromě sítě Ticketpro i v pokladně Divadla Archa, Na Poříčí 26, Praha 1. Zůstávají také zachovány dvě kategorie – stání a sezení. Díky změně místa byla zvýšena také kapacita míst na sezení, která již byla téměř vyprodána. Více info na www.charm-music.cz.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1211 s