Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Správce Kolomajzna opět na scéně

20.01.2009   Kateřina Sovová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Správce Kolomajzna opět na scéněPohádky Václava Čtvrtka jistě není nutné blíže představovat. Provázejí totiž už několik generací a na nezájem čtenářů si Rumcajs, víla Amálka nebo motýl Emanuel nemohou stěžovat ani dnes. Kuba, Stázina aneb známý večerníčkovský příběh Jak ševci zvedli vojnu pro červenou sukni, obohacuje současnou knižní nabídku Čtvrtkových „bestsellerů“.

Zatímco se valná většina pohádek Václava Čtvrtka těší pozornosti především předškolních dětí, příběh copaté Stáziny a statečného Kuby stojí o malý stupínek výš a patrně zaujme také čtenáře z řad mladšího školního věku. Členění na samostatné příběhy, jak známe například z Rumcajse, tentokrát nahrazuje souvislé vypravování, v němž ševcovský tovaryš Kuba, neprávem odvedený na vojnu, bojuje o svoji milou, která, nedobrovolně zavřená v jičínském zámku, vzdoruje namyšlenému správci Kolomajznovi a odmítá stát se jeho ženou. V romantické pohádce, odehrávající se za „císaře pána“, samozřejmě nechybějí oblíbené, převážně hodné, nadpřirozené bytosti. Jinolické rybníky, součást autorova milovaného Českého ráje, obstarávají vodníci Česílko a Čepeček. Po zelených loukách tančí dobrosrdečná víla Andulka a všechny dohromady špehuje nevyzpytatelný vodník Kebule.

Příběh Jak ševci zvedli vojnu pro červenou sukni zaujal v době svého zrodu také filmaře a knížka se tak brzy dočkala podoby oblíbeného animovaného večerníčku, posléze často vysílaného vcelku. Ačkoliv od roku 1979 knížka vyšla již několikrát, zájem o poutavý, chytře vymyšlený příběh, neopadá. Nemalou zásluhu na úspěchu pohádky nesou kouzelné ilustrace Miloslava Jágra, známé jak ze zmíněných televizních večerníčků, tak z předcházejících vydání, nejnovější nevyjímaje.

Nakladatelství Fragment zvolilo formu dvou samostatných knih, a tak celý příběh Jak ševci zvedli vojnu pro červenou sukni nalézáme ve dvou svazcích, nazvaných Stázina a Kuba. Předností obou publikací je velmi zdařilé grafické zpracování, způsob použití ilustrací v textu a velká písmena, která vybízejí k zařazení těchto knížek mezi první četbu. To vše na kvalitním křídovém papíru. Další výhodou knih je atraktivita v očích obou pohlaví a tím logické odpadnutí problému, co koupit klukům a co holčičkám, aby knížka neskončila, v lepším případě, zaprášená na poličce.

Přes nepřeberné množství zahraniční dětské literatury, zahlcující tuzemský trh, zůstává spisovatelské umění Václava Čtvrtka nepřekonáno. Jakožto jedna z bývalých dětských čtenářek mohu tyto knihy pouze a jenom vřele doporučit.

Václav Čtvrtek: Jak ševci zvedli vojnu pro červenou sukni; Stázina/Kuba
Vydalo nakladatelství Fragment
doporučená cena: 219 Kč
foto
www.fragment.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0732 s