Sbohem, opono
20.01.2009
redakce
Film
Nevšední zážitky připravuje na přelom ledna a února kino Ořechovka v rámci filmové přehlídky Sbohem, opono. Návštěvníci budou mít příležitost shlédnout snímky, které se již nepromítají či byly i v minulosti určeny pro omezený okruh diváku jako třeba některé opusy bývalého ČAFu (Československý armádní film), které poskytlo Ministerstvo obrany ČR.
“Přehlídka Sbohem, opono nabízí ojedinělou příležitost vidět vedle sebe dokumentární a hrané filmy tvořící oblouk od ´budovatelského étosu´ k naprostému marasmu konce osmdesátých let”, říká spolupracovník kina Ořechovka Ivo Slavík.
V těchto lednových dnech si mnozí z nás připomněli pro komunistickou totalitu neslavně proslulý Palachův týden, kdy jakešovsko-štěpánovské a vůbec komunistické mlátičky v rozpětí od 15. do 19. ledna ztloukly a zatkly stovky lidí, kteří si na Václavské náměstí přicházeli pietně připomenout 20. výročí upálení Jana Palacha. Od onoho lednového týdne už rovněž uplynulo neuvěřitelných dvacet let a ti, proti nimž byl zaměřen, vystrkují růžky.
I to je důvod, proč si v kině Ořechovka připomeneme 20. výročí pádu Železné opony. Je to shodou okolností stejně dlouhá doba, po jakou trvala první Československá republika, a to je zcela jistě důvod pro zamyšlení i srovnávání. Přehlídka Sbohem, opono, kterou pořádá Městská část Praha 6 ve spolupráci s kinem Ořechovka se stane jednou z prvních akcí, které budou v průběhu letošního roku připomínat zhroucení Železné opony. V rámci minifestivalu si diváci připomenou nejen události, které pádu opony předcházely, ale podívají se i na období, kdy se totalita za jásání velkého množství lidí z nejrůznějších sociálních vrstev i profesí upevňovala. Rovněž se ve filmech podívají i do jiných zemí tehdejšího „tábora míru a socialismu“. Filmy budou doplněny zasvěcenými úvody historiků a filmových historiků. Organizátoři nezapomněli ani na žáky a studenty, jimž budou věnovány dopolední projekce v pracovních dnech.
Kromě filmů je připraveno i několik panelových diskusí. Hned v té první, během pátečního zahájení, si komentátor MF Dnes Martin Komárek pozve hosty z novinářské branže, aby zavzpomínali na okolnosti a souvislosti pádu Železné opony, jak se jevily na přelomu roků 1989 a 1990. V sobotu se hosté Petra Koury a Petrušky &Sustrové zamyslí nad protikomunistickým odbojem v Československu i některých sousedních zemí a v pondělí si docent Fakulty sociálních věd Pavol Frič bude s hosty i diváky povídat o tom, proč v Československu takové množství lidí dobrovolně zvolilo komunismus, zatímco naši sousedé podlehli tomuto mámení za přítomnosti sovětských tanků.
Filmy organizátoři vybírali tak, aby i to nejpokleslejší období našich dějin bylo zachyceno pokud možno, alespoň kvalitními autory, takže bídu padesátých let uvidíme optikou Karly Kachyni (Král &Sumavy) a E.F. Buriana (budovatelské drama z roku 1950 Chceme žít). A pokud se to podaří, slibují na Ořechovce, že přivedou k besedám s diváky i některé tvůrce. Film Stud předběžně přislíbil opatřit svým komentářem jeho režisér Ladislav Helge, který natočil zřejmě nejkritičtější zobrazení komunistického funkcionáře do roku 1989.
Více informací o festivalu a programu najdete na
www.kino-orechovka.cz. Zdroj: kino Ořechovka