Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 20.9.2024, svátek má Oleg 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Dopřejte zimní spánek vánočnímu kaktusu

21.01.2009   Jindřiška Kodíčková   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Dopřejte zimní spánek vánočnímu kaktusuPokud nyní uspíte svůj vánoční kaktus, odmění se opět bohatými květy. Právě nyní nastává doba, kdy můžeme výrazně budoucí kvetení podpořit


Kvetoucí vánoční kaktus (Schlumbergera) si užíval světlého stanoviště. Nyní mu opadal jeden květ za druhým, ale listy vypadají stále svěže. To nás nesmí mýlit a kaktusu nasadíme „nemilosrdnou dietu“. Přeneseme ho na chladnější, třeba i stinnou verandu a postupně ukončíme zálivku. Dáme si pozor, aby nás ani svrasklé listy neobměkčily. Na konci března, kdy se prodlužuje sluneční svit, začne kaktus znovu ožívat – raší mu nové články. V tomto okamžiku můžeme rostlinu přesadit do propustné, rašelinou a živinami obohacené země a umístit na světlé stanoviště s pravidelnou zálivkou. Později po zmrzlých přivítá i letnění na místě chráněném před
přímými slunečními paprsky.





Na začátku jara je vhodná doba pro vegetativní množení. Z rostliny odebereme několik stonků se třemi až čtyřmi články a necháme je volně několik hodin zaschnout. Připravíme si květináč s rašelinou smíchanou s hrubším pískem a do této směsi zapíchneme odebrané stonky tak, aby v nádobě stály vzpřímené. Postavíme je na světlé místo a zaléváme spodem zhruba jednou za 10 dnů.



V létě, v době plného růstu, pravidelně přihnojujeme hnojivem na kaktusy a poměrně často zaléváme dešťovou vodou. Od přelomu srpna a září s tím přestaneme a rostlinu opět uvedeme do nezbytné klidové fáze. Spokojí se s chladným místem. V listopadu se začne z podzimního spánku probouzet a objeví se bohatá násada poupat. Teplotu i zálivku postupně zvyšujeme. Traduje se, že při otáčení rostlině opadají poupata. Spíše to nastane, když květinu přeneseme do teplejší, a tím pádem sušší místnosti. Rostlina původem z deštných pralesů na tento šok zareaguje shozením části poupat a pěstitel tak stojí opět na úplném začátku, aniž by se dočkal růžových, červeno-růžových, bílých nebo žlutých květů.

Existují již vyšlechtěné kultivary, které toto kolečko klidu a růstu nemusí absolvovat a spolehlivě kvetou i v paneláku.

foto: autorka


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.3089 s