Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 13.10.2024, svátek má Renáta 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Nejsem žádná brambora

27.01.2009   Jindřiška Kodíčková   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nejsem žádná bramborahlásí do světa bramboříky okouzlujícími nádhernými květy bílé, růžové i červené barvy. Prostý název brambořík dostal podle podobnosti hlízy k bramboru, ale je více příbuzný se žlutým petrklíčem - obě rostliny patří do čeledi primulkovité- prvosenkovité.


Světlo a hlavně chladno milují kvetoucí cyklámeny. Přetopené a suché paneláky vůbec nemusí, pokud vůbec vykvetou, tak vytahují do výšky a rychle odkvétají. Pocházejí totiž z východního Středomoří a proto preferují světlá, nikoli slunná, a poměrně chladná místa. Daří se jim v nevytápěných halách, studených sklenících nebo mezi okny při teplotě mezi 5 °C až 15°C, vyšší teplota jim škodí. Jen při zajištění těchto chladných podmínek dlouho a krásně pokvetou. Zaléváme je odraženou měkkou vodou do misky, přebytečnou asi po hodině slijeme. Nerosíme a nezamokřujeme srdéčko, hrozilo by vyhnití celé rostliny. Odkvetlé květy a zavadlé stonky odstraníme vykroucením.




Po odpočinku znovu pokvete
Mnoho lidí brambořík po odkvětu vyhodí. To je ale škoda, jedná se o vytrvalou rostlinu, kterou můžeme opět přivést k růstu a květu. Po odkvětu (březen, duben) postupně omezujeme zálivku, zaschlé listy opatrně odstraňujeme a brambořík uvedeme do klidové periody. Přes léto můžeme hlízu v květináči zapustit na stinném místě do země. Během srpna pozorujeme na vrchní části rašení lístků. Hlízy vyndáme a přesadíme do čerstvé zeminy. Vhodnou vytvoříme smícháním listovky, humusu , rašeliny a písku v poměru 3:1:1:1. Hlízu úplně nezahrneme, jedna třetina zůstane nad úrovní půdy.



Zkuste brambořík množit
Množení semeny je poměrně snadné během celého roku. Protože klíčí ve tmě, nádobu s vysetými semeny přikryjeme a udržujeme mírně vlhkou při vyšší teplotě, tj. asi 18-20ºC. Mladé vzrostlé rostlinky citlivě přesadíme a umístíme na velmi světlé místo chráněné před přímými slunečními paprsky. Bramboříky můžeme množit i dělením starších hlíz. Ty rozřízneme, necháme dobře zaschnout, poprášíme dřevěným uhlím a opět zasadíme. Tento způsob je náročný, rozdělené hlízy jsou náchylné k hnilobě.



Jednodušší asi bude pro brambořík zajít do květinářství. Nabídnou nám z mnoha kultivarů, jež mají drobné nebo velké, roztřepené či celokrajné, bílé, červené, růžové nebo lososové květy. I listy nejsou jen zelené, může je zdobit mramorování bílými žilkami.


Foto: archiv autorky





Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: jirka - 27.1.2009 - 16:41

hle!
tento clanek se mi hodi.pritelkyne ho dostala a ted i vime jak na to


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.331 s