Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Jan Saudek křtil. Prozatím pouze knížku.

27.01.2009   Kateřina Sovová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jan Saudek křtil. Prozatím pouze knížku.Tramvaj noci, nejnovější literární počin nejslavnějšího českého fotografa Jana Saudka, na nás pokukuje už několik týdnů z výloh knihkupectví. Série autogramiád pořádaných v Brně a Praze, vyvrcholila ve čtvrtek 22. ledna slavnostním křtem této knihy v prostorách pražské Saudek Gallery. Byli jsme při tom.

Obrovský zástup novinářů, kteří přijali pozvání na křest v pořadí již čtvrté vzpomínkové knihy Jana Saudka svědčí o neutuchajícím zájmu veřejnosti o osobu tohoto kontroverzního fotografa. Příjemná galerie nesoucí mistrovo jméno navíc slaví v těchto dnech druhé výročí svého založení, a tak důvodů k všeobecnému veselí bylo víc než dost.

Jan Saudek dorazil ve výborné náladě s morální podporou v podobě těhotné partnerky Pavly Hodkové a dvouletého syna Matěje. Toho ovšem mnohem víc než dav cizích lidí, oslňujících slavného tatínka blesky fotoaparátů, zaujala dcera Báry Nesvadbové, se kterou posléze poměřil síly v přátelské bitce s okolní působivou kulisou Saudkových děl.

A mám tě!

Kmotrem Tramvaje noci nebyl nikdo menší než Ivan Mládek, jehož výška nás skutečně překvapila a humor zase utvrdil, že před námi opravdu stojí sám oblíbený komik. „Knížku jsem nečetl, takže se mi o ní bude těžce hovořit“, pronesl Mládek v úvodním slově, vzápětí však dodal, že nepochybuje o jejích kvalitách, protože Jan Saudek není „žádný blbec“. Po první osobní zkušenosti nemůžeme jinak než souhlasit.

Hrdý autor nejprve, způsobem sobě vlastním, okomentoval několik svých fotografií, které Tramvaj noci kromě tištěného slova obsahuje a poté ochotně podepisoval nejenom svoji knížku, ale takřka vše, co mu příchozí strkali pod ruce. Díky mistrově vstřícnosti autogramiáda, během níž umělec ještě zvládal poskytovat rozhovory nebo pózovat s fanoušky, skončila skutečně až s posledním zájemcem o podpis, za což, s ohledem na rekordní počet příchozích, dáváme Janu Saudkovi kladné body navíc.

Patříte-li také vy mezi obdivovatele prací Jana Saudka, vydejte se na výstavu jeho děl do pražské Celetné ulice, v níž Saudek Gallery sídlí. Naleznete zde nejenom avizovanou knížku, popisující autorovo dětství na pražském Žižkově, ale také pestrý přehled Saudkovy celoživotní tvorby. Část stálé expozice navíc nově skýtá mistrovy fotografie z posledních let. Návštěvnící zde naleznou i taková jména, jakými jsou Barbora &Spotáková, Hana Hegerová nebo Jan &Sebrle. Mnohé exponáty lze navíc zakoupit, takže pokud hledáte originální šperk vašeho příbytku, Jan Saudek je tu pro vás.

PS: Další možnost shlédnutí tvorby Jana Saudka nabízí pražský Café Bar Platýz. Přehlídku prací fotografa Jakuba Ludvíka vystřídá 29.ledna výstava obrazů a fotografií Jana Saudka a jeho dcery Marie Havlenové Saudkové.

foto: Jan ChvátalKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0479 s