Nezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, kdyžZpěv horského potokaNech se unést fantazií v Kadani nebo online
TENKRÁT V MEXIKU - TV tip – mstitel s kytarovým pouzdrem znovu na scéněBlíží se exkluzivní koncert Miro Žbirka Symphonic NightShahab Tolouie se vrací s další kapitolou projektu Moje cestaInscenace, ve kterých se hraje o život!Magické kočky 2025: Snění nad kalendářem Festival ARCHITONY inovativně kombinuje hudbu a architekturuDas Filmfest ve 3 českých městechJubilejní Velký knižní čtvrtek – každý si najde svojeZatloukání hřebů – znepokojivý horor Viléma KoubkaPříběh kolouška Bambi v novém kabátěZázračná písně krajina završuje 20leté putování Anety LangerovéKdyž jsme byli sirotci
Jména známá v duchu Marolda či &Svabinského, i jména pozapomenutá. Podpisy v rozích velkých pláten pod ladnými křivkami krásným dam. Tahle výstava vás neutahá. Naopak, dodá vám elánu ať je vám dvacet, nebo sedmdesát.
Jen si musíte pospíšit, ukončena bude hned první únorový den, takže pokud nemáte program na neděli, neváhejte a pospíchejte do městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí, ať tu krásu uzřete!
První dojem na návštěvníka udělá nejen všudypřítomný kukuč perfektně vymalované děvy, ale zejména koncepce celé výstavy. Doslova čiší plností. Navíc v první chvíli zmateně listujete knížečkou (mimochodem velmi zdařilou, jen škoda, že nezbyl prostor a případně i finance na pár barevných ochutnávek dovnitř), co k lístkům v hodnotě 120 korun (60 zlevněný) získáte. Proč? Nenajdete tu totiž žádné popisky. Co to je? Kdo to namaloval? Opravdu vás to zajímá? Tak hledejte v notesu.
Záměr je jasný – autorství se dostává do pozadí, aby vynikla celková myšlenka koncepce. Má totiž dost společného. Autoři zůstávají věrni tradičnímu pojetí krásna a neuchylují se k avantgardním tendencím začátku minulého století. Staví se tak trochu mimo výsluní, které jim nyní, poněkud opožděně, dopřává právě tato skvělá a výživná výstava. Abychom nezapomněli: název zní maličko zavádějícně, i když nepochybně argumentovatelně: Bytosti odnikud.
Autorka výstavy Marie Rakušanová přikročila k tradici velmi originálně a poskytla tak návštěvníkovu šťavnatý průřez desetiletími jednotné tvorby. Oko nejdřív nabažíme na aktech, pomalu přecházejících až k orientálním motivům a mytologii. Samozřejmě tu nechybí ani tématika smrti a na konci i prosté a zdařilé (tentokráte již zcela bez erotického nádechu) portréty. Narazíte na prezidenty i mistry děl a nakonec budete ještě rádi, že máte od všech těch nahotinek pokoj.
Zajímá vás, koho všeho tu na zdech spatříte? Spektrum je vskutku přepestré! Oldřich Blažíček, Oskar Brázda, Václav Brožík, Zdeněk Burian, Antonín Hudeček, Vojtěch Hynais, František Kupka, Luděk Marold, Alfons Mucha, Jakub Obrovský, Karel &Spillar, Max &Svabinský a František Ženíšek. Toliko z těch skutečně známých. Všem tu náleží celá řada děl. A k tomu desítky dalších zapadlých autorů.
Co dodat? Snad jen povzdechnutí, to kladné, okouzlené a řici, že málokterá expozice poskytne člověku naplnění. Tahle ano.
Ikonka: Galerie hlavního města Prahy
Luděk Marold
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.