Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Brad Pitt mládne s přibývajícím věkem

29.01.2009   Kateřina Sovová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Brad Pitt mládne s přibývajícím věkem...a jde mu to zatraceně dobře. Drtivý rozstřel nejlepších filmů za rok 2008, potvrzený třinácti oskarovými nominacemi, má jméno Podivný případ Benjamina Buttona.

Už ve chvíli, kdy začínám psát tuhle recenzi, mi veškerá následující slova připadají tak trochu zbytečná.Věhlas triumfálního snímku režiséra Davida Finchera, Podivný případ Benjamina Buttona, natočený na motivy stejnojmenné povídky F.S.Fitzgeralda,totiž za pouhý měsíc od světové premiéry filmu vyčerpal veškeré dostupné superlativy, a tak šance na originalitu následujících řádků je skutečně prachmizerná.

Pokud se ptáte, zda-li nejnovější film s Bradem Pittem v hlavní roli je opravdu tak dobrý, jak naznačují nadšené zahraniční výkřiky, pak vězte že ano.Myšlenka na zfilmování fiktivního života muže, který vstoupil na tento svět v podobě osmašedesátiletého vrásčitého ministařečka a zemřel jako novorozeně, fascinovala Hollywood bezmála čtyři desetiletí.Naději k její úspěšné realizaci poskytl teprve scénárista David Roth, jehož nemalou zásluhou dnes můžeme v kině spokojeně pomlaskávat nad jedinečným příběhem, propracovaným, s precizností konstruktérů švýcarských hodinek, do posledního logického detailu. Právě logika hraje v Podivném případě Benjamina Buttona naprosto klíčovou roli a Roth raději pozdržel celé natáčení, než aby ve scénáři udělal onen osudný krůček stranou, jehož vinou by se celá zápletka v zápětí sesypala jako domeček z karet.

Hra s vojáčky sedmiletého Benjamina baví

Podivný případ Benjamina Buttona začíná v roce 2002 v prostorách nemocničního pokoje, v nichž mladá žena Caroline (Ormondová) předčítá své umírající matce Daisy (Blanchetová) deník, náležící rodinnému příteli Benjaminu Buttonovi (Pitt). Narodil se 11. listopadu 1918, v den, kdy rodné New Orleans osvětlovaly hvězdičky ohňostrojů, oslavující konec 1. světové války. Ačkoliv způsobem života Benjamin nijak nevybočoval z řad obyčejných lidí, na rozdíl od nich s přibývajícími roky mládl. Tedy, alespoň po stránce fyzické. Snad právě tato nekompatibilita časově protichůdného mentálního a tělesného vývoje umožnila lásku mezi mládnoucím Benjaminem a stárnoucí Daisy. Ručičky hodin ovšem neúprosně obíhají notoricky známou trasu a pojmy jako správný čas či správné místo brzy získávají v očích obou milenců zcela nový význam.

Mezi výše zmíněnými oskarovými nominacemi figuruje také jedna pro herce v hlavní roli, Brada Pitta. Svůj podíl na odvážném projektu herec podmínil přislíbením možnosti odehrát veškerá věková „stádia" své postavy. Aby ostatní tvůrci splnili Pittovo přání, za pomoci počítačových triků „nasadili" jeho hlavu na tělo jiného herce. Výsledek je natolik přesvědčivý, že divák místy těžko věří, že nesleduje Pittovo skutečné budoucí stáří. Hlavní roli při věkových proměnách ústředního hrdiny, ale také jeho ženského protějšku, tanečnice Daisy, hraje ohromující práce maskérů. Ti nám nenabízejí několik rázovitých skoků po čtvrtstoletích, ale proces mládnutí či stárnutí ukazují ve své přirozené pozvolné podobě. Už proto si fanoušci Brada Pitta budou muset patřičně počkat, než spatří svůj idol tak, jak jsou zvyklí. Celkový vzhled filmu navíc umocňují působivé exteriéry měnícího se New Orleans nebo převážně dobové kostýmy, inspirované módními ikonami jednotlivých časových etap. V případě oblečení pro Benjamina se tak filmaři inspirovali například vzezřením Garyho Granta, Marlona Branda nebo Steva McQueena.


Chlapec nebo muž?

Tohle všechno by ovšem postrádalo smysl bez kvalitních hereckých výkonů a o ty ve Fincherově filmu skutečně nouze není. Brad Pitt prožívá vydařené období a po úspěchu coenovské komedie Po přečtení spalte nyní triumfuje také v podobě Benjamina Buttona. Úlohu málomluvného, výrazově náročného muže zvládá na jedničku a jeho výkon velkou měrou přispívá k mrazivě tajemné atmosféře celého filmu. Z ženských protagonistek, kromě výborné Cate Blanchetové, excelují také Taraji P.Hensonová (Quinee), představitelka náhradní matky hlavního hrdiny a nebo Tilda Swintonová v roli Benjaminovy první lásky Elizabeth.

Pokud se vrátíme ke zmínce o atmosféře Podivného případu Benjamina Buttona, nelze opomenout, slovy Františka Fuky, hypnotickou hudbu Alexandra Desplata. Osobně opravdu nenacházím lepší přirovnání a pakliže bychom připsali všemu, co bylo doposud řečeno sedmdesáti procentní podíl na úspěchu filmu, Despaltova hudba tvoří chybějící sčítanec do sta.

Podivný případ Benjamina Buttona by s definitivní platností neměl uniknout ničí pozornosti. Má všechno a dost možná ještě něco navíc, co bychom mohli od skutečného filmového zážitku očekávat. Fascinující pohled na lidský život začínající na svém vlastním konci nutí k zamyšlení, ale velmi, velmi příjemným způsobem. Přijměte tedy pozvání a vyražte do kina. Dokud máte ještě čas.

Osobní hodnocení: 100 %

Podivný případ Benjamina Buttona
(The Curious Case of Benjamin Button)
režie:
David Fincher
scénář: David Roth
hrají: Brad Pitt (Benjamin Button), Cate Blanchett (Daisy), Taraji P. Henson (Quinee), Julia Ormond (Caterine)
přístupnost: od 12 let
délka: 166 minut
premiéra: 29.1.2009
www.benjaminbutton.co.uk


Trailery včetně bonusových materiálů najdete
zde


Benjamin a Daisy v nejlepších letech


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Kateřina Sovová - 31.1.2009 - 20:39

Za upozornění díky, došlo k němu z důvodu bezmyšlenkovité záměny s datem vydání povídky, tudíž r.1920.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0837 s