Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Zimomriavky, mrazení po zádech

04.02.2009   Jindřiška Kodíčková   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zimomriavky, mrazení po zádechPřejede vnímavým posluchačům při poslechu stejnojmenného komorního alba plného hloubavých melodií, s určitým nádechem povznášející pochmurnosti.


Z pod tajemně znějícího jména Minach, která zpívá šansonové, trochu relaxační odpočinkové písně, se vyloupne dlouholetá herečka a zpěvačka HaDivadla Mariana Chmelařová. I na tomto albu spolupracuje s klavíristou Zdeňkem Králem, autorem velké části muziky: „Na desce jsou převážně mé písně, napsané ve většině případů na texty našich kamarádů, našich spřízněných duší. Jako autor zde také participuje Mario Buzzi. Mám ale pocit, že pro tuto desku - její podobu - měla spíš zásadní význam ta společná práce ve zkušebně, práce na aranžmá, na zvuku. To úmorné hledání, mnohdy končící depresí, roztržkou nebo hádkou a jindy zase radostí a uspokojením z nově udělané věci.“

Instrumentálně vybroušené album s citlivým aranžmá, v němž se plynule přelévají jazzové, popové i rockové prvky s elektronicko - akustickými vychytávkami, přináší náladové šansony, občas zesílené odosobněnou divadelní dikcí ve zpěvu. Jen postrádám smysl slovenského názvu alba a česky zpívaných písniček. Možná právě slovenština by dodala ještě měkčí, osobnejší, baladičtější odstín.


Mariana Chmelařová (alias Minach) pochází z východního Slovenska, 19 let byla v angažmá HaDivadla v Brně jako herečka. Zpěvu se však věnuje se stejnou intenzitou. Kromě slovenských lidových písní, jejichž úpravy později prezentovala společně s kapelou Czaldy-Waldy, natočila s I.Českomoravskou nezávislou hudební společností (dnes Čechomor) vůbec první desku Dověcnosti, a účinkovala také ve většině písní na albu Jiřího Bulise Hosté na zemi. Své pěvecké party nazpívala na CD skupiny Ty syčáci - Lišák je lišák. První divadelní písničky pro Míňu (kromě tzv. „Bulisovek“), byly napsány pro kabaret Komediograf asi před 10ti lety. Některé z nich jsou součástí Komediografu dodnes. Pod tlakem Míni napsal Zdeněk Král (a také Mario Buzzi) postupně další písně a duo pod názvem Zdeněk Král a Minach začalo vystupovat i samostatně mimo Komediograf.Později se rozšířilo na trio (o violu Martiny Himerové - Indigo Quartet, spolupráce s Václavkem apod.) a žánrově se posunulo od ryze divadelních písní k šansonu. V roce 2004 nahrálo trio první CD pod názvem Balada pro Bardotku: http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=2539 


Po kratší tvůrčí pauze nastalo přetvoření v "kapelu" s kytaristou a skladatelem Mariem Buzzi (Chorchestr) a kontrabasistou Jaroslavem Panušem (Talant, KK band atd.) a název se zkrátil na "Minach". Asi po půl roce vystřídal Maria Buzzi Ivan Manolov (např. Burma Jones, atd.), hráč na elektrickou kytaru. Seskupení hudebně začalo směřovat k modernějšímu zvuku a nespecifikovanému žánru, pracovně nazvanému Chocolate Hot Blues.

Album Zimomriavky (Indies Scope, 2008) se nahrávalo ve studiu Jalovec v Babicích nad Svitavou.

Minach vystoupí 30.března ve 20 hodin na koncertě v Metro music bar v Brně 

foto: www.minach.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0431 s