Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Ubik vás dostane z potíží

10.02.2009   Lucie Hajduková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ubik vás dostane z potížíNezávisle na jejich původu. Nahradí ostří čepele při holení, zabrání žaludečním neduhům, do dokonalosti vyleští veškeré rovné plochy bytu. Vítejte ve zcela snovém fantazijním a nikde nekončícím světě mistra kafkovské sci-fi povídky Philipha K. Dicka. Pokud se chcete ponořit do hloubek symbolického románu, mimo čerstvé mysli si připravte tíživé plné kapsy drobných.A dozvíte se, kdo nebo co je Ubik.

Tak tedy vkročme. Při každém pohybu nás provázejí opatrnostní firmy, nový výdobytek lidstva. Mrtví se převážejí do moratorií, kde je zmrazí a my je můžeme z onoho spánku kdykoliv vzbudit. Žijí tak po smrti svůj položivot. Bydlí se v bytodomech blíže neurčených. Specifické jsou kasičkové zámky na všech spotřebičích.

V televizích a hominfech poslední dobou běžely agresivní a nenávistné reklamy různých antipsionických opatrnostních firem. Chraňte si své soukromí, lomozila antireklama každou chvíli ze všech médií. Nenalaďuje se na vás někdo cizí? Jste opravdu sami? A to šlo jenom o telepaty..., k tomu ještě ty hnusné starosti s prekogy. Nepředvídá vaše skutky někdo, koho ani neznáte? A s kým byste se ani seznámit nechtěli a koho byste nepozvali k sobě domů? Skoncujte s obavami, když kontaktujete nejbližší opatrnostní firmu, nejdřív ze všeho se dozvíte, jestli jste se opravdu stali terčem nelegálních vpádů do soukromí, a pak, dle vašich pokynů, firma tyto vpády anuluje - to vše za příznivou cenu.

A to je také vše, co se o zcela novém světě nebohý čtenář dozví. A vpadne do něj jen tak bez bližšího varování. K orientaci nechť mu slouží toto stručné vysvětlení, jež se jen mimochodem stane součástí myšlenek hlavní postavy. A čtenářova vlastní intuice. Nezapomínejte na ni. Pro čtenáře sci-fi veledůležité.

Ve zdejším světě se platí. Bytodomy jsou vybaveny plně špičkovými spotřebiči a snad kvůli mortalitě si za každou drobnou prácičku (otevření domovních dveří, otevření lednice apod.) nechávají dobře platit. Lidé se pak mohou ve veškerém pohodlí věnovat hovoru s mrtvými. Existuje přece položivot. Ano, lze nechat své příbuzné převézt do moratoria a zmrazit je. Při potížích pak není nic jednoduššího, než je ze spánku vzbudit, promluvit si s nimi a nechat si od nich poradit. Jenže, co se stane až se opatrností firmy dostanou do sporu a budou si chtít navzájem zneškodnit prekogy, telepaty a jiné zaměstnance?

Pak už nás Dick odvede mimo Zem na Lunu. A zde je pánem jen on. Smíchá skutečnost s nerealitou, existuje-li vůbec ta první ve sci-fi románu. Hranice smrti se posunuly do vzdáleností, v nichž ji nedokážeme rozeznat. Ústřední románovou otázkou zůstává polemika nad již mrtvými, či stále ještě živými. Ale jsou opravdu živí? Z počátku je jasno. Lidé, jejichž domovem je moratorium, jsou mrtví, ostatní živí. Po atomovém výbuchu na Luně si však nikdo nemůže být jist svým životem či smrtí. Na které straně barikády se nacházíme? Hranice nejasné přesto ne nemastné.
 
Klasicky nás autor knihou vede k touze po poznání, na jejímž konci očekáváme jeho rozkrytí. Samozřejmě marně, příběh stojí tak jak tak a končí ve své třetině. Proč ne. I Na autorem pokládaném konci se dá stavět. Otázkou ale nezůstává zakončení. Kdo ví, kam a do jak hluboké plytkosti a nudnosti by z naivního pohledu zmatečný svět iluzí pokračoval. Děkuji, nechci. 

Staršího dílko, nové vydání. Svět, do kterého nás Dick uvádí je prezentován naprosto pozitivisticky, avšak bez důkladných vysvětlení principů. A čtenáři to stačí. Čím ví méně, tím lépe, nezajímá jej proč a jak, ale co se vlastně dějě. Maximálně, kdo jsou všichni ti lidé. Mistrně obrácená pozornost od typické ústřední myšlenky uvěřitelnosti k novým byť fantazijním světům.

Není co víc kritizovat než tzv. sešitkové vydání knihy a to i přesto, že čítá něco přes dvě sta stránek. Čtenáři není třeba více vysvětlovat. Svou nelibost k této formě „balení“ knihy si bohužel neodpustím. Jsem holt čtenář tzv. lidový a obal, jež se na mne po prvním otevření knihy s důkladnou opatrností již zdálky šklebí mne neláká…

Philip K. Dick: Ubik
Vydalo nakladatelství Argo v roce 2009
obálka
www.argo.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0805 s