Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 22.6.2024, svátek má Pavla 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Chaplinův proces

12.02.2009   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Chaplinův proces16. února od 20 h uvede divadelní soubor Spitfire Company v Paláci Akropolis premiéru inscenace Chaplinův Proces v režii Miřenky Čechové. Existenciální pohybová groteska, která nachází spojení mezi dvěma velikány minulého století, Franzem Kafkou a Charlie Chaplinem, se odehraje za doprovodu punk-rockové hudby, jejímž autorem je dirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu Jan Kučera.

Josef K., vláčený Kafkovým Procesem, coby předobraz kohokoliv z nás, jenž může být pozřen systémem, je v inscenaci Spitfire Company vystřídán jakýmsi Everymanem, v němž postupně začneme objevovat Chaplinovy rysy. Spořádaného člověka nahradí anarchista, slepou důvěru v právo – realita. Jednou skeptická, jindy idealistická.
Chaplin pochopitelně nebyl náhodnou volbou. Jeho život i tvorba se denně jakékoliv systematizaci vzpouzely. „O příbuznosti obou mužů mluvil minulý rok také nositel Nobelovy ceny za literaturu Jean-Marie Gustave Le Clézio,“ říká dramaturg inscenace Adam Renč. V eseji Stromy v lese paradoxů, přednesené při předávání cen ve &Svédsku, mimo jiné řekl, že absurdita světa dostala svůj výraz v Procesu anebo ve filmech Charlieho Chaplina.

Představení vzniklo v produkci a z prostředků Paláce Akropolis; jedná se tak o další divadelní hru, kterou tento žižkovský multikulturní prostor zprodukoval a kterou bude na svém programu pravidelně uvádět. Autorkou scény a kostýmů je Michaela Hořejší, jež pravidelně spolupracuje například s Janem A. Pitínským či Ivanem Rajmontem a v současnosti spolupracuje na vzniku divadelní hry ve verších Michala Horáčka KUDYKAM.

Spitfire Company vznikla v roce 2007 a zajímá ji obraz člověka v mezní situaci, který přes všechnu tíseň nachází odvahu k revoltě a k vykročení ke svobodě. Na první místo staví vztah k divákovi, experimentuje s možnostmi, jak docílit sounáležitosti mezi všemi aktéry umělecké události. Chaplinův Proces je čtvrtým celovečerním představením skupiny, se kterou Palác Akropolis začal spolupracovat na počátku minulého roku.

Zdroj: TZ www.palacakropolis.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0682 s