Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Rozumíte si se svým zvířetem?

23.02.2009   Kateřina Sovová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Rozumíte si se svým zvířetem?Napadlo vás někdy, proč kočka přede? Proč strakapoud buší do rezonujících větví? Víte, že rejsci cestují v karavaně a rybka koljuška staví hnízdo? Etologie neboli biologie chování zvířat patří nepochybně k nejzajímavějším oborům biologických věd. O tom, jak nesmírně fascinující může být pohled do živočišné říše, vypovídá kniha Zdeňka Veselovského.

Navzdory stovkám odsezených hodin biologie, málokdo z nás dokáže po opuštění základní či střední školy smysluplně vysvětlit, proč to či ono zvíře dělá to co dělá, nehledě na fakt, zda-li máme vůbec nějakou představu, že něco dělá. Živočichové totiž opravdu nejsou pouze složitým schématem systému nakresleného na zdi muzejních sálů. Údaje o jejich anatomii či historickém vývoji jsou jistě zajímavé, ale je to právě pochopení způsobu života a chování jednotlivých druhů, jež je klíčové v otázce záchrany křehkého zvířecího světa.

Prof. RNDr. Zdeněk Veselovský, DrSc., žijící legenda, univerzitní profesor a bývalý ředitel pražské Zoologické zahrady, sepsal nejdůležitější poznatky z etologie do stejnojmenné knihy, kterou v roce 2008 vydalo nakladatelství Academia. Přestože nejde o horkou novinku, důvodů, proč na Veselovského knížku upozornit máme hned několik. Stejně jako v předchozích autorových publikacích, také v případě Etologie Veselovský vytvořil hodnotnou knížku přístupnou svým zpracováním nejenom odborníkům, ale také široké veřejnosti. Tato skutečnost je o to úctyhodnější, že na 407 stránkách, rozdělených do jedenácti tématických celků, autor uvádí veškeré informace, jež k dané tématice, z pohledu odborníka, náleží.

První kapitoly čtenáře seznamují s etologií a historií jejího vzniku, základními prvky chování či vnitřním řízením a integrací těchto vnějších projevů. V části záludně nazvané neuroetologie, probírající nervovou soustavu či význam hormonů v živočišném těle, mnozí čtenáři opráší vědomosti ze školních lavic a nebojím se říci, že dost možná konečně pochopí utajené souvislosti. První polovinu Veselovského knihy pak doplňují kapitoly věnované ontogenezi (vývoji) chování, druhům učení a paměti.

Druhá polovina, započatá rozebíráním komunikace mezi jednotlivými živočichy, má velkou šanci na úspěch především u laického čtenáře, neboť kromě předcházející teorie, uvádí množství jednotlivých zvířat, na nichž autor demonstruje příklady řešeného tématu. Leckteré z nich (např. včelí tanec) čtenář zná z populárně naučných časopisů, další, neméně zajímavé takto pozná. Kapitoly o sociálním chování nás opět přesvědčí, že se zvířaty máme o hodně víc společného než původní vodní prostředí, také ve způsobech sexuálního vyžití nejsou naši živoucí kolegové o nic méně vynalézavější než lidská rasa.

Poslední dvě části Etologie, věnované péči o potomstvo, denním programům, jejich zajišťování a regulaci, vysvětlují mimo jiné vliv rozdílů mezi jednotlivými vývojovými stupni živočichů na vykonávání rodičovských povinností či denní režim každého z nich. Závěrem nelze opomenout množství ilustrací, grafů či barevných fotografií, doplňující Veselovského knížku.

Ačkoliv pro mnohé z nás zní pojem etologie stále trochu "cize", s rozvojem tohoto oboru stoupá obeznámenost široké veřejnosti a nezáživné informace o počtu končetin jednotlivých živočivhů rychle dostávají zcela nový význam. Etologie Zdeňka Veselovského patří právě k oněm titulům, které nám dávají na srozuměnou, že nejenom my, ale také ostatní živočichové mají svoje vlastnosti, zvyky, problémy-jednoduše svůj život, který není o nic méně osobitější a zajímavější, než ten náš, lidský. Když už nic jiného, velmi dobrý důvod, proč začít brát přírodu kolem nás opravdu vážně.

Zdeněk Veselovský:Etologie-Biologie chování zvířat
Vydalo nakladatelství: Academia v roce 2008
doporučená cena: 395 Kč

obálka http://www.academia.cz/

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0593 s