Vánoce 1968
23.12.2003
Martina Bittnerová
Próza
Když v září rodiče Mílovi oznámili, že letos s ním nestráví Vánoce, protože oba jedou na půlroční studijní cestu do Moskvy a že on to jistě pochopí, když je už velký patnáctiletý kluk, Míla se upřímně rozplakal. Čekal ho totiž pobyt u matčiny sestry Táni, která se zvrhla, jak rád říkal Mílův tatínek, protože se vdala za Václava Daňka, potomka starobylého selského rodu, který vykořisťoval lid na venkově po celá staletí.
A v této rodině takřka kapitalistické měl strávit Míla svátky pohody a štěstí. Jedinou radost pro něj znamenala sestřenice Bětka, která poctivě docházela do jiskřiček, protože i strýc Václav uznal, že s jeho politickým profilem by jinak skončila někde v kravíně a ne na gymnáziu. Tuto vychytralost Ransdorfovi velkoryse přehlíželi, i když by se jistě našlo pár uší, které by si tento prohřešek rádi poslechli a rádi by za to Daňkovi dali pocítit, co znamená trestající pěst dělnictva.
Míla se Vánoc docela bál, zvlášť od zážitku, kdy mu děda Mráz poslal jen podivný papírek místo dárků. A tak ho Bětčino předvánoční nadšení osmileté dívenky nezajímalo. Nicméně se nakonec dal od ní přemluvit a napsal i své vánoční přání na lísteček a ten spolu s Bětčiným zavěsil na šňůru za oknem. Míla měl jakýsi přirozený sklon podporovat outsidery a když navíc zjistil, že ten ušatý zpěvák s pohyblivým obočím je vyučený elektrikář, neváhal ani minutu a zatoužil nalézt pod stromečkem desku Karla Gotta.
Míla si ale neuvědomil, že své psaníčko vkládá za okno třídního nepřítele, který se mu odvděčí nějakou zhýralostí. A také se odvděčil.
Po štědrovečerní večeři, kdy ho ateistu urazil strýc Daněk nějakou nesmyslnou modlitbou, kterou ale šeptala i jeho sestřenice, se rozsvítil v obývacím pokoji stromek a zazvonil odkudsi zvoneček. Bětka nadšeně vyběhla do pokoje, však se na dárky těšila celý den. I Míla přidal do kroku s nadějí a touhou po libozvučném hlase nadějného Káji. Ovšem to, co se vyklubalo, z pod balícího papíru, mu vyrazilo dech. Na fotografii se šklebil neupravený mladík s dlouhými vlasy a část jeho tváře zakrýval velký nápis big –beat.
„Co to je“, zeptal se Míla nahlas.
Strýc mu odpověděl:“ Přeci gramofonová deska“.
„Já vím, ale ten nápis, jak to, že není v ruštině“.
„To ale není ruské slovo“, vysvětloval strýc.
Teta Táňa, aby zachránila situaci, vyzvala Mílu, aby desku pustil.
To ale neměla dělat.
Místo dojemného šlágru :“Oči má sněhem zaváté“ se ozvaly jakési skřeky v jazyce, jemuž Míla absolutně nerozuměl a něco mu říkalo, že to nebude jazyk spřátelených zemí.
Náladu mu nezlepšila ani ušanka od rodičů z Moskvy.
Míla se vrátil do školy otrávený jako kdysi a uvědomil si, že snad horší svátky nezažil. Nejvíc mu ale vadilo, jak se jeho spolužáci vzájemně chlubili, co dostali pod stromeček a on musel mlčet, styděl se za své příbuzné. Růženka Kolbenová vyrostla samozřejmě ve zhýralé děvče, které nejraději nosilo minisukně a kamarádila se s podivnými existencemi. Míla jí kvůli tomu rád neměl, ale na druhou stranu cítil pro ní určitou slabost a jí jediné prozradil, po značném naléhání, co dostal k Vánocům. Růža kupodivu poté doslova vyvalila oči a hned mu nabídla pět desek Gotta i s podpisem za tu Mílovu a ještě nešetřila chválou na adresu Mílova strýčka Václava. A jak slíbila, tak dodržela. A proto díky Růže Vánoce 1968 pro Mílu dopadly nakonec dobře.
Reakce k článku
Od: Ivana - 23.12.2003 - 20:33
Strašnej blábol!
Od: Zdena - 31.12.2003 - 10:15
Je to pěkná sranda,Ivana měla ráda ušanky,proto blábol.
Od: Bregalad - 22.1.2004 - 13:27
Něco pro začínající autory...
Ahoj Martino a ostatní - něco co by Vás mohlo zajímat pochází z informační stránky o novinkách na RadiuAkropolis
--------------------------------------
31. 1. 2004, 18:00 | LiPo
nikoli známé bonbony ale nový literární pořad ve kterém se představí začínající autoři. Poprvé v sobotu 31.1 od 1800 hod. na Radiu Akropolis.
-------------------------------------
Bregalad