Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 25.5.2024, svátek má Viola 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Život je jako guláš, někdy sladkej jindy hořkej

02.03.2009   Lucie Hajduková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Život je jako guláš, někdy sladkej jindy hořkejA rčení naplňuje jak život sám, tak i v pořadí teprve druhá kniha Richarda Valenty. Z útlého dílka prýští pocitů až až. V dílce zdánlivě bezsyžetovém je rozehrána velice zdárná síť krátkých hořkosladce vyznívajících příběhů. Přesto je všechny pojí tenká poetická linka…

Autor se v dnešní době plné násilného světa a detektivních příběhů vrací k malebnému poetismu. Čerpá z cirkusového prostředí, stejně jako u své prvotiny. Právě proto může při prvním začtení kniha snadno evokovat již zmíněné předešlé dílko. Počáteční obavy jsou naštěstí s pokročilejsím počtem stránek rozmělněny.
 
Příhody jsou stále nové a neopakující se, jak by však podobná inspirace prostředím dopadla u tvorby další už je na vážkách. Možná by bylo příště záhodno opustit malebné a divákovi neotřelé prostředí kulaté práce. Vrhnout se do jiných životních situací se stejnou poetičností a humorem autorovi vlastním. Hořkosladkým.

V dílce Rudolf a lev nahlédneme do prostředí cirkusu, jeho vedení i jeho produkce. Posléze se spolu s hlavní postavou, dá-li se zde nějaká vypíchnout, neb zde vždy někdo hraje prim, nakoukneme i do kuchyně filmové.

Richard Valenta čtenáři poskytuje čtení lehkého charakteru, ne však plytkého či bezduchého. Ba právě naopak, myšlenek se zde vyskytuje spousta. Jsou však zabaleny do tisíců sladkých a hořkých životních epizod. S výraznou a často chmurně pravdivou pointou na konci.

Evokují čtenáři jeho životní epizody, prohry i úspěchy. Neradí, nefilozofují, pouze konstatují. Na krátkou novelu se zde postav vyskytuje až přespříliš, přesto zde má každá z nich svůj význam, každá sem patří. Díky psychologizaci postav se tak každá dočká svého osudu, svého životního příběhu. Nic zde není černobílé. Prostě jednou jsi nahoře a jednou dole.

Tak to platí zde i v životě. Přesto je třeba brát život s nadhledem. A přesně tak to činí i postavy poeticky zábavné knihy Rudolf a lev. Autorova prvotina (recenze k přečtení zde : http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=7199 ) rozhodně nepřinesla dříví do lesa a totéž bylo očekáváno i od knihy druhé. Očekávání zdárně splnila. Přináší alternativní proud literatury, která se na dnešních pultech přeplněných masovou četbou hledá jen těžko. Obálkou však nezaujme, škoda. I přes několik výhrad ale mohu autorovi vzkázat pouhou větu. Jen tak dál.

Richard Valenta: Rudolf a lev
Autor vydává vlastním nákladem, distribuuje Kosmas
Vydáno v roce 2009Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.027 s