Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 19.4.2024, svátek má Rostislav 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Vzpomínkáři

17.03.2009   Aleš Misař   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

VzpomínkářiKaždý si rád občas na něco zavzpomíná. Na loňské Vánoce. Na první lásku. Na poslední mrazy. Na výnosnou koledu. Na největší trapas ve škole... Kromě ryze soukromých událostí se dá vzpomínat i na kapitoly z dějin: Na první republiku. Na okupaci. Na komunismus. Na to může vzpomínat i celý národ a jeho paměť se přitom dozajista velice namáhá. Dá se vzpomínat i pod mediálním tlakem, zvláště když rok osudových osmiček přinese celé plato kulatých výročí.


Ale povětšinou si toužíme zavzpomínat, kdy se nám právě zlíbí, bez vlivu médií a jubilejí. Zdali vzpomínáte raději o samotě s kapesníkem v ruce a hlavou v oblacích nebo ve skupině s lidmi stejně smýšlejícími? O samotě se vzpomíná tiše, jsme velmi citliví na vyrušení, jako bychom prováděli něco intimního. Skupinové vzpomínání má jiné výhody: Lze se vzájemně podporovat ve stesku po starých časech a zdůvodňovat si naši slabost pro časy dávno přešlé. Nabízí se navíc možnost odebrat se ke vzpomínání do hospody. Ale co když bude zavřeno... Kam vlastně s tou neúnosnou nostalgií?

Najednou se mi v zřetelných rysech zjevuje idea Domu vzpomínek, v němž by si každý labužník dějin (českých) přišel na své: monarchista, prvorepublikán, legionář, svazák jednoduše by se u nerudného vrátného prokázali legitimací a vyhledali si svůj kout. Každá sekce by byla zařízena tak, aby návštěvníka obklopila atmosférou dané doby. Takový „vzpomínkář“ by měl k dispozici knihovničku s příslušnou literaturou, fotografická alba, dobové artefakty, promítací plátno s filmy a pochopitelně debatovací salonek. Instituce Domu vzpomínek by kromě planého vzpomínání zajišťovala samostudium daného období, aby se vzpomínkář nejen polaskal s reáliemi časů dávno přešlých, ale mohl též zevrubně poznat dobu, po níž se mu stýská. Až by třeba dospěl k takovému bodu poznání, že by tu svou éru zděšeně zavrhl a přesídlil buďto do jiných časů, nebo se Domu na hony vyhýbal. Tato vzdělávací funkce by mohla nést užitek zvláště u jedné skupiny vzpomínkářů.

Představte si namátkou oddělení Rakousko-Uherska. (Pro pochybovače o stavu členské základny upozorňuji, že vzpomínat se dá i na to, co jsme nezažili). Už na prahu nás omamují vzdechy, jak bylo krásně za císaře pána. Vstoupíme a hle! členové tu vymetají kouty v kajzr-rocku nebo tradiční obrozenské čamaře. To jim zde zapůjčili nebo si převleky přitáhli z domova? Jásej, monarchisto, za vitrínou vidíš vyskládaných dvacet bust Kaisra Franze! A nasaď si přilbu, ve které se tlustý strážník účastnil zátahu na vzbouřenou Omladinu. Masivní učebnice o 19.století ti zaševelí v prstech a broušené sklenice z výbavy stylu biedermeieru budou třeskat mezi samým „servus“ a „prosit!“ Budete tu do své favorizované etapy dějin ponořeni až na dno.

V klubu první republiky máme nabito. Dvacetiletí mezi válkami je vděčně vyvolávanou etapou a nejeden občan se jí rád domáhá, nemoha naplnit její ideály v té naší době. Sám bych zde byl návštěvník pečený-vařený. Vstupujte v saku a kravatě, noste kalhoty buď široké pánské, nebo sportovnější pumpky. Na klobouky máme prosím věšák. A kuřte! kuřte doutníky, hlavně ty dobře se povalující v ústech továrních ředitelů. Osvětou se ještě nikdo nezabývá. V závoji dýmu sice na sebe nevidíme, ale zato slyšíme, že se důležitě hovoří o rozmachu lehkého průmyslu a stavební konjunktuře, mluvíme jen slušně vybranými obraty, ze zdi hlídá etiketu reliéf tatíčka Masaryka. Ale nebude mu vadit, když si pomalujete tváře klaunskou bělobou a uděláte si ze všeho Osvobozené divadlo.

Pokračujme dále levou kupředu. Milovníci komunismu dostali neobvykle pestře vybavený koutek. Samá rudá, kromě trošky zlatého lesku na kladivo a srp. Začíná to tapetami, končí kobercem. Rudá a velmi vyhledávaná je i nástěnka, na niž si vzpomínkáři mohou přišpendlovat staré novinky o pokrocích sovětského dobývání kosmu, nechybí diagramy k plánování pětiletek, pionýrské šátky hoří jako rudé plamínky hned u dveří, fáborky na První máj hledejte ve skříních. A pozor - na dračku jdou archivní výtisky Rudého práva, sice vyžloutlé, ale rudá barva z titulu je stále čitelná. A vše je neskutečně levné a všichni se tu něčím zaměstnají. A kdo ne, může být zatčen a skutečně - nerozkoukáte se a už vás táhnou k výslechu. Kdo nechce výslech, postačí mu odposlech. &Stěnic jako máku! Internacionála na gramodesce je samozřejmostí a ta vás také první udeří v sluch, když se přiblížíte... V komunistické sekci očekával bych hojnou účast, jen bych doporučil od ostatních oddělit pevným zámkem nebo jí dopřál luxus podkroví. Ale revoluce bych v Domu vzpomínek zakázal; kdyby si tu někdo zatoužil připomínat VŘSR, bál bych se o statiku budovy. .
Komu nestačí můj stručný výčet, dodávám, že v našem Domě nalezli byste i zvláštní vzpomínací odnože. Například na společné Československo, na legie, odbojáře první až třetí, na černobílé televize, Pana Vajíčka apod. A nyní se právě zabývám myšlenkou, kolik prostoru vyhradit Klubu třetí republiky (1945-1948).

Toliko můj návrh, jak vzít vzpomínání pod křídla instituce a ještě přelít potenciál nostalgie do motoru vzdělávání. Ale prosím; vzpomínejte každý podle svých zvyklostí, najděte si tichý kout nebo hospodu, nejste-li na to sami, protože na Dům vzpomínek mi, obávám se, žádná současná vláda nepřidá.

ikonka: http://www.2zsveseli.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0426 s