Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 12.10.2024, svátek má Marcel 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Stálo to za to!

27.03.2009   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Stálo to za to!S profesorem Kouteckým jsem se poprvé setkala na vernisáži. Zrovna uváděl výstavu Borise Jirků. Jeho proslov sršel vtipem, zároveň hlubokým pochopením umělce a láskou ke kultuře, která se u něho opírá o široké vzdělání

Začala jsem se o toho elegantního, činorodého pána renesančních zájmů, vždy s pečlivě uvázaným motýlkem, více zajímat. Na vernisážích je častým a hlavně erudovaným hostem, stejně pozorně naslouchá hudbě (třeba na tradičních Karolinských koncertech, u jejichž zrodu stál), kterou od dětství i aktivně provozuje. Od roku 1990 učí na 2. lékařské fakultě UK mladé lékaře nejen „doktorskému řemeslu“, ale snaží se u nich probudit laskavý a pokud možno intenzivní vztah k umění, schopnost hledat poezii i v tom nejčernějším dni. Že tato schopnost je nutná, přímo zásadní právě v oboru (dětské onkologii), kterému profesor Koutecký pomohl na svět a posléze mu zasvětil celý život, je nasnadě.
 
                     

Prof. MUDr. Josef Koutecký, DrSc. se narodil 31. 8. 1930 v Praze a dětství prožil v Kralupech nad Vltavou. Po absolutoriu Lékařské fakulty UK krátce pracoval na dětském oddělení v Novém Bydžově, pak v Janských Lázních. Od roku 1957 se věnuje dětské chirurgii v Praze, ale jeho zájem nejvíce poutají onkologicky nemocné děti. Na přelomu 50. a 60. let mají minimální šanci nejen na přežití, ale i na kvalitní a hlavně včasnou diagnostiku. Čím více se o problematiku zajímá, tím více zjišťuje, že kráčí po poli neoraném. Zahraniční zkušenosti narážejí na železnou oponu, jen pomalu a obtížně se k nim dostává. Kolikrát pracuje naslepo, pouze s nesmírnou touhou pomoci, zmírnit utrpení pacienta i jeho blízkých. Chemoterapie se tehdy neužívala, rentgenové ozařování přinášelo akutní i vzdálené komplikace, operace byly pro dětský organismus značně devastující: „ Tomu odpovídaly výsledky – kolem 3% vyléčených.“

Tyto tristní začátky popisuje Josef Koutecký ve své knize s názvem Život mezi beznadějí a úspěchem. Názvem velice prostým, ale výstižným a autentickým. Právě krutý a nelítostný běh osudu je spravedlivě střídán zadostiučiněním a úlevou, které přináší úspěch. Profesor zažil obojího měrou vrchovatou. Mezi ty úspěchy řadí na první místo zkvalitnění péče o děti s nádory, které vede k vynikajícím prognózám. Jeho osobní zářezy v této skutečnosti nejsou rozhodně zanedbatelné. I když se dají shrnout do nic i vše říkající věty: Založil a rozvíjel obor dětské onkologie, dokázal ho institucionalizovat a zařadit do sítě našeho zdravotnictví.
 
                    

Do memoárové knihy vtěsnal svůj půlstoletý medicínský život, který korunoval založením Kliniky dětské onkologie. Prezentoval hledání a hlavně nacházení, přidal kapitoly, které svědčí o jeho hlubokém rozhledu mimo vlastní obor a přibližují i jeho lidské postoje. Odbornější informace i laikové přijmou, protože jsou včleněny do příběhu života tak srozumitelně a organicky, že budou „bavit“, i když leckterého čtenáře zamrazí a rozruší svou pragmatičností. 
 
                     

Prožil jsem mnoho nepříjemného a hodně útrap, hodně jsem pracoval a znám dobře, co je sebezapření. Prožil jsem však právě tolik, nebo snad ještě více radostného, povzbuzujícího, krásného a šťastného. Se zadostiučiněním prohlašuji, že to stálo za to, že moje cesta šla skutečně od beznaděje k úspěchu a že jsem za ni a všem, kteří šli se mnou, upřímně vděčný. A snad stálo za to napsat i tuto knížku, předat mladé nastupující generaci, která nemá ani zdání o nesnadné minulosti, určité poselství, které ji povede k tomu, aby i její cesta stála za to, připomenout starším spolupracovníkům křivolaké cesty, po kterých jsme se léta ubírali, a přiblížit minulost těm, které může zajímat a buď jen něco zaslechli, nebo o ní nevěděli vůbec nic.“
 
                     

Stálo to za to. &Sťastný je člověk, který může tuto větu říct. &Sťastný je člověk, jehož život se ubírá od beznaděje k úspěchu, nikoli naopak. &Sťastný je asi i profesor Koutecký. &Sťastný je i proto, že se snažil a snaží štěstí předávat i těm, kteří ho zrovna v tomto okamžiku nemají. A stojí za to představit člověka, za nímž stojí výsledky a letitá práce a přesto zůstává širší veřejnosti neznámý. Těmto lidem by se mělo říkat celebrity. Jenomže oni o to nestojí.


Koutecký Josef : Život mezi beznadějí a úspěchem
Vydalo nakladatelství ACADEMIA v roce 2008
Foto: archiv autorky a
www.academia.cz





Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Orlíková E. - 30.3.2009 - 11:20

Stálo to za to!
I když o to nestojí, tak by se mělo hovořit o takových lidech, protože je v nich kvalita lidskosti. Upozorňují ale na sebe pokorou a slušností, a tento svět má raději adrenalinový bulvár, o nic nepřinášejících celebritách. Držme se těch kvalitních a vlastně taky skromných.


Od: jindřiška - 31.3.2009 - 13:08

Souhlasím


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0294 s