Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Město uprostřed ničeho

30.03.2009   Lucie Hajduková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Město uprostřed ničehoJmenuje se Ember. Lidé zde neznají modrou oblohu. Jediným zdrojem světla jsou žárovky. Veškerou elektřinu ve městě vyrábí jeden jediný generátor, který zestárl a občas vypoví službu. Nahradit jej je nemožné, nikdo principu jeho fungování nerozumí a za hranicemi města se nenachází víc než nepropustná tma. Cesta do neznáma...

Město se pomalu rozpadá a veškeré zdroje docházejí. Lidé začínají pociťovat skepsi a obavy, protože řešení nejen nepřichází, ale ono se dokonce zdá, že žádné (vyjma toho katastrofického) není. Nezbývá než si tragickou situaci nepřipouštět a věřit.
 
Sled událostí však přeci jen jedno nabídne. Dvanáctiletá Lisa najde doma podivuhodnou skříňku na automatický zámek, který se kdysi odpočítával k nule. Teď již čas vypršel a není problém nahlédnout dovnitř. Po léta se zde skrýval papír psaný snad samými Staviteli města. Přece se ve škole v knize města Ember učili o Stavitelích uvažuje Lina, a oni jsou přece jedinými ,kdo by jim mohl pomoci… Jedná se skutečně o nějaký návod, jak naložit s katastrofickou situací a atmosférou , která ve městě panuje?

Autorce se podařilo vytvořit velice strhující a hlavně uvěřitelný příběh. Pro děti může být tajemným a dobrodružným, pro dospělé nenápadně futuristickým. Zvláště povědomé se jim může zdát nejedno rozluštění jistých zpočátku zarážejících informací (příkladně město, které obklopuje široširá tma? atp.).

Pokud nejste náruživým čtenářem a čas strávený nad knihou byste chtěli raději nahradit pohodlným shlédnutím filmu, pak ale buďte na pozoru. Vše co se odehraje ve filmu, kniha neobsahuje a naopak. Tvůrci filmu naprosto nedbali na styčné symboly knihy, často vypadající jako všední předměty – příkladně modrá pastelka. Ano, ve filmu se objeví, ale odehraje diametrálně odlišnou úlohu. Aspoň že role jednotlivých postav si alespoň v zásadě odpovídají. Pokud chcete spatřit okouzlující pohádkový a efekty hýřící film, vypravte se do kin. Jestli ale naopak máte raději uvěřitelnější věci s prostorem pro vaše vlastní úvahy, uchylte se raději ke knize.
Najdete z ní odevšad trochu. A bude uvěřitelná. Opředena tajemstvím, proložena krapet filozofickou rovinou. Nabízí se také sledování cest Liny a Doona na mapce umístěné na vnitřních obálkách knihy.

A úsměvný paradox nakonec. Pokud si nakonec zvolíte obě varianty, při pozorném sledování a čtení zjistíte, že některé mužské role jsou nahrazeny ženskými. Ze samotné knihy se ale postupem času stává fenomén. Má své vlastní webovky, které doprovází zvuk vrčícího generátoru. Vyjma klasických rubrik informující o autorce, oceněních a knihách (protože se jedná o tetralogii z nichž Město Ember je prvním dílem) si zde můžete zahrát i tematické hry.

O tom, zda si kniha zaslouží tolik pozornosti můžeme docela dobře polemizovat. Na jedné straně stojí fakt, že kniha vyšla ve 20 zemích světa, dočkala se filmové podoby a na straně druhé pak konec knihy psaný horkou jehlou, jež sráží veškerá očekávání. Uvažuji nad tím, zda by mě závěr knihy navnadil na přečtení dalších dílů. Spíše ne. Pro mě tak příběh skončil a jeho pokračování bude vždy slabším dílkem. Ale nepředbíhejme a počkejme si na další český překlad, třeba autorka překvapí, dostane se na více postav a veškeré vedlejší postavy nepostaví do jedné linie jako učinila zde.
 
DuPrauová Jeanne: Město Ember
Vydalo nakladatelství Argo v roce 2009
Zdroj obálky:
www.argo.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0312 s