Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Heath Ledger v obrazech

02.04.2009   Kateřina Sovová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Heath Ledger v obrazechDvanáct posledních měsíců filmového showbusinesu lze bez nadsázky označit za rok Heathe Ledgera. Brilantní ztvárnění jedné z podob Boba Dylana v nezávislém snímku I´m not there trumfované ďábelským Jokerem v Temném rytíři. Množství nejrůznějších ocenění včetně toho nejcennějšího, Oskara. Přestože se už bohužel nedozvíme, jak vysoko by pomyslná hvězda největší australské filmové naděje posledních let vyšplhala, prostřednictvím ilustrovaná biografie Chrise Robertse můžeme přinejmenším sledovat, co tomuto vyjímečnému zviditelnění obyčejného kluka z průmyslového Perthu předcházelo.

„O mrtvých jen v dobrém“ říká známé úsloví. V případě předčasných odchodů mladých mediálně známých osobností platí toto rčení dvojnásob. Z mnohých nikterak výrazných tváří pláten či obrazovek se zčista jasna stávají „mimořádně talentovaní charakterní umělci“, jejichž náhlá nepřítomnost pro nás znamená „nenahraditelnou ztrátu“. Těžko říci, jakou roli v podobných situacích sehrává mix emocí nad smrtí mladého člověka. Tím spíš, jestliže vypadá relativně k světu a vlastní punc hollywoodské hvězdy.

Bylo by jistě nespravedlivé tvrdit, že v případě Heathe Ledgera nejsou podobná označení na místě. Už jenom skrovný počet herců-neameričanů, jimž se podařilo dobýt pevnost vysněného Hollywoodu řadí tohoto Australana do vyšší cenové kategorie. Ačkoliv to byla především role málomluvného homosexuála Ennise ve Zkrocené hoře, která přinesla Ledgerovi celosvětový věhlas, pro domácí publikum představoval teprve osmadvacetiletý Heath hereckého veterána. První castingová zkouška z roku 95 odstartovala úspěšnou kariéru, během níž Ledger později stanul po boku takových jmen, jakými jsou Mel Gibson, Billy Bob Thorton či Geoffrey Rush. Navzdory prvním zakázkám u amerického filmu (10 důvodů proč tě nenávidím, Příběh rytíře), směřujícím Ledgera do škatulky plakátových hezounů dívčích pokojíčků, herec dokázal velmi obratně taktizovat, postupně vyzkoušet veškeré možné žánry a ve valné většině uspět.

Nejsou to však pouze profesní úspěchy, které vytvářejí legendu. Zatímco většina světových médií po Ledgerově odchodu vynášela nešťastně zesnulou hvězdu do nebe, australský tisk zůstával o poznání zdrženlivější a na prvních stránkách sepisoval především Ledgerovy profesní úspěchy či vyjadřoval národní pocity smutku nad ztrátou muže, jenž se dokázal prosadit v zahraničí. Přes veškerá hercova nej, Ledgerova komunikace s novináři nikdy nepatřila mezi jeho silné stránky a zvěsti o cholerickém mladíkovi, kterému sláva stoupla do hlavy se brzy staly veřejným tajemstvím nejenom mediálních kuloárů. Spekulace o Ledgerově drogové závislosti, jež odstartovala zpráva o hercově osudném předávkování prášky na spaní, podpořily rozhovory uveřejněné na serveru Youtube. Ledgerovy nervózní pohledy a divoká gestikulace s vlastníma rukama však daleko pravděpodobněji signalizovaly budoucí psychické problémy, které ve finále dovedli herce k jeho nešťastnému skonu.

Heath Ledger:Ilustrovaná biografie autora Chrise Robertse nabízí čtenářům bližší seznámení s Ledgerovým životem a profesní kariérou a to především pomocí velkoformátových barevných fotografií, zachycujících herce od jeho nejútlejšího věku až po dospělost po boku snoubenky Michelle Williamsové a jejich společné dcery Matildy Rose. Kromě více či méně známých detailů ze soukromí hollywoodské hvězdy kniha staví především na množství obrazového materiálu, jehož kvalitu podporuje použití křídového papíru a formátu A4. Obeznámenému fanouškovi kniha patrně kromě vizuálního zážitku mnoho nového nepřinese, neboť autor čerpá především ze starších článků, rozhovorů a v konečném důsledku v podstatě předkládá jejich dobře zpracované, uspořádané výpisky. V rámci četby autor zmiňuje většinu Ledgerových filmů a ačkoliv by některé z nich zasloužili hlubší rozebrání, výsledek je vcelku uspokojivý.

Přestože můžeme na Robertsovu knihu pohlížet, s ohledem na nejnovější předvídatelný vývoj událostí, jako na chytrý kalkul, podobné pokusy již dopadly o hodně hůře a tak doporučením této publikace jistě nic nepokazím.

Chris Roberts:Heath Ledger - Ilustrovaná biografie
Vydalo nakladatelstvíMetafora v roce 2009
Doporučená cena: 299 Kč

foto:www.metafora.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.04 s