Nezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, kdyžZpěv horského potokaNech se unést fantazií v Kadani nebo online
Tip na výlet: Z empírového unikátu na gotické DobroniceDOPORUČUJI filmy Studia GhibliJedinečná edice deskové hry MonopolyPředstavení Kompani Giraff spojuje nový cirkus, magii a hudbu BeirutTip na výlet: Litoměřice jsou diamantem severuMáte rádi fantasy žánr a historii? A už jste byli na PevnostConu? Dokumentární film na tabuizované téma smrtiKino, jak ho neznáteSlibný start sezóny v Divadle ViolaKaždý dokáže změnit svět – Ozi: Hlas pralesa Algoritmus lásky – Paradoxy současného světa v mimořádném románuObrazy Josefa Kotrby se objeví hned na dvou výstavách
A tentokráte již – k radosti všem odpůrcům suchých teorií - naposledy. Dnes se podíváme na v současné době snad nejužívanější médium – internet. Zabrousíme také do kategorií nosičů dat, jako jsou například CD a povíme si, kterak si půjčovat, nevracet, ale zároveň nekrást.
Na začátek si jen ujasněme, jak nakládat s daty na internetu. V češtině jich – ruku na srdce – obvykle nenajdeme takové množství a informační kvalitu, abychom je mohli použít pro odbornější práce. Využíváme tedy zdroje cizojazyčné, třeba anglickou wikipedii. Citát přeložíme do češtiny a použijeme jej v textu, a přestože to není povinné, uvedeme k citaci i fakt, že jde o překlad a kdo je překladatelem. Zdroj ale necháváme v původní formě, neboť chtěl-li by jej někdo poté „vygooglovat“, hledal by přeložený zdroj marně.
A nyní již konkrétně k tomu, co všechno by měla obsahovat citace z internetu. Dost z požadovaných věcí se zdá jako zbytečnost (s čímž souhlasím) a některé ani na mnohých stránkách zjistit nejdou. Pokud vám některé údaje nejdou najít, můžete zkusit ve svém prohlížeči volbu „zobrazit zdrojový kód stránky“, která vám někdy pomůže…
Správná citace elektronického zdroje tedy v základu obsahuje:
1. Odkud berete – tj. druh nosiče – CD, kazeta (jaká – VHS atd.), nebo také internet. V tom případě napíšete do hranatých závorek online.
2. Jak se k tomu v případě internetu dá dostat – tj. daný server
3. Verze. To platí hlavně pro pevné nosiče, případně programy apodob. U internetu píšete datum poslední změny, nebo revize, nebo aktualizace - pokud jste s to jí vyhledat.
4. Datum, kdy cituje. To je velmi důležité zejména pro internet, který může své obsahy měnit takřka ze vteřiny na vteřinu. Uvádějte také v hranatých závorkách.
5. A u internetu samozřejmě adresu.
Ne vždy můžete všechna data zjistit, proto by nejkratší možná citace měla vypadat například takto:
Ostatně, jak se píše na webu: „Modulární akcelerátory nefungují za pomoci alternativních pohonů.“
Cit.: Pohony science-fiction – Alternativní paliva. [online ]URL: <http://www.warpovajadraadalsinesmysly/tatoadresaneexistuje/jetotak.htm> [cit. 1999-12-10]
Ovšem samozřejmě lépe, pokud využijete všechny údaje a celý text ocitujete například CD takto:
TRUBKA, Daniel. Kolik peněz stačí? [CD]. Verze pro PC. Praha (CZ): Trubkosoft, 2009. 1 CD; 500MB. Doprovod. mat. : 2009 Kniha manuálů pro spuštění. Požadavky na systém: min. Win Vista; grafický adaptér. Návrh: Linda Opičková.
Chcete-li si z internetu zapůjčit kusy z konkrétního článku uvedeného autora na internetu, nemusíte uvádět způsobilost prohlížeče či nutnost například flashe pro prohlížení stránky, ale místo toho umístíte na konec její internetovou adresu.
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.