Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 11.10.2024, svátek má Andrej 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Neznámý nadporučík fotil na italské frontě

14.04.2009   Jindřiška Kodíčková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Neznámý nadporučík fotil na italské frontěPohnuté i všední okamžiky první světové války přibližuje sugestivní výstava PĚ&SKY 1. SVĚTOVOU VÁLKOU. Na fotografiích dosud neznámého autora pohlédneme do ztrápených tváří lidí, které osud, říkejme tomu tak, poslal na krvavá jatka.


Zapomenuté negativy neznámého autora pocházejí z archivu fotografa Jaroslava Kučery:Asi pět set zaprášených, všelijak poničených negativů jsem získal už před pětatřiceti lety. Tehdy jsem jim ale nevěnoval velkou pozornost. Teprve v roce 2002 jsem se na ně pořádně podíval a zjistil, že jde o mimořádnou, dosud nikde nevídanou autorskou kolekci.“ Kučera poškozené negativy naskenoval a poté v počítači vyretušoval. Nakonec z nich nechal pomocí digitálního osvitu vyrobit kvalitní zvětšeniny, ty největší mají rozměr 90 x 135 cm.



Nácvik útoku pěchoty

K identifikací míst, osob i vojenské techniky přispěl Jan Haas z Vojenského historického ústavu. Většina snímků vznikla na italské frontě, kde bojoval 47. pěší pluk. Menší část ukazuje život „českého“ 28. pěšího pluku z východní fronty v Haliči. Na několika hledí do objektivu nejspíš i sám autor, nejprve nadporučík, později kapitán s fešáckým knírkem a pronikavým pohledem. „Jeho tvář s velkou pravděpodobností známe, jméno však zůstává záhadou,“ dodává Jaroslav Kučera.


Hlavním tématem fotografií nejsou jen oficiality a tváře generálů, ale všední dny obyčejných vojáků i civilistů. Fotografie ukazují chvíle při zimním útoku, přesun vojska po železnici, nácvik útoku pěchoty. Zachycují také zničená města a mosty i hromadné pohřby padlých spolubojovníků. K nejsilnějším výjevům patří chvíle odpočinku, kdy vojáci připravují ve stanu čaj nebo když slaví uprostřed války Vánoce. Větší formáty zvětšenin přitom umožňují vyniknout světelné atmosféře i sugestivním detailům. „Fotografie mají dokonalou kompozici a zachycují rozhodující moment výjevů. A překvapivá je jejich obrazová kvalita,“ podotýká kurátorka výstavy Daniela Mrázková.



Důstojník podává hlášení telefonem

Výstava se koná pod osobní záštitou prezidenta Václava Klause a pořádá ji Správa Pražského hradu. Obsahuje kolekci 153 snímků s podtitulem „Objektivem neznámého vojáka“ a spolu s dalšími exponáty, ponejvíce zbraněmi (Vojenský historický ústav Praha ) představuje vzácné svědectví o životě řadových vojáků při tažení rakousko-uherské armády.


Přesun vojska po železnici. Údajný autor je uprostřed

Malou část celého souboru fotografií viděli už návštěvníci v Českém domě v Bruselu, ve Valdštejnském paláci v Praze (http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=2303) - a na české ambasádě ve Vídni.

Výstava Pěšky 1. světovou válkou potrvá od 10. dubna do 19. července 2009 a otevřena bude každý den (včetně pondělí) od 10 do 18 hodin v Tereziánském křídle Starého královského paláce.


Foto: archiv J. Kučery


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.336 s