Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 25.5.2024, svátek má Viola 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Zanechal Ježíš světu svůj rukopis?

23.04.2009   Lucie Hajduková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zanechal Ježíš světu svůj rukopis?Ze zdánlivě obyčejné archeologické výpravy se zvolna začíná rýsovat nejen cesta nebezpečná ale i převratná. Zdá se, že nekonečné setkávání se s různorodými, byť navzájem provázanými archeologickými artefakty nakonec zasadí současnému světu náboženství zásadní ránu. Nic není, jak se zdá, a pokud všechny indicie opravdu vedou k objevení Ježíšova evangelia, pak půjde doslova o život.

Archeolog Jack a jeho spolupracovníci zkoumají vodítka velice pečlivě. Ta je pak vedou k pátrání téměř po celém světě. Přitom všem jsou nejen provázeni nesmyslnými byrokratickými nařízeními, ale později také tzv. nepravými hledači pokladů, kteří z nálezů chtějí  pouze sami těžit. V tomto případě se ale jedná o skupinu lidí jistého náboženství. Archeologové se totiž dozvěděli příliš mnoho z věcí , jež měly zůstat utajeny pod povrchem půdy a nánosy hlíny. Kdyby se přece jen dostali až k jádru věci, byla by tak ohrožena mnohá náboženství, zejména pak jejich počátky.

Ač se kniha točí kolem Ježíšova evangelia, nejedná se o knihu nevhodnou pro ateisty. Toto prostředí zdá se být jakkoli vhodným pro zdánlivě detektivní případ stejně jako prostředí kriminální, doktorské či jakékoli jiné.

Dalším plus, které kniha přináší, je její zhruba 95% pravdivost. Jak co se týče historických událostí, tak archeologických nálezů a znalostí. Mystifikace se zde vyskytuje pomálu a kdybyste ji jako nezasvěcení přece jen nedokázali odlišit, autor ji vzadu pěkně dopodrobna odhalí. Stejně tak jako uvede na pravou míru všechny ostatní události, které se ve skutečnosti nestaly a odhalí budoucí osudy lidí v románu nevyřčené.

Co se týče znalostí a připravenosti, autorovi není co vytknout. Ono se taky není čemu divit. Autor David Gibbins je světově známý archeolog a odborník na starověká potopená plavidla. Jeho kniha Nejvzásnější rukopis je čin záslužný, avšak otázkou zůstává, zda znalost prostředí přece jen nestojí v cestě k dobrému románu.

Člověk zasvěcen do tématu má přeci jen sklony s jistou vášní vyprávět vše fantastické se zanícenosti sobě vlastní. Čtenáři nevěda o tématu nic, přece jen tato přehršel informací může zamotat hlavu a od knihy jej přece jen odradit. Ano, pokud něco vytýkat, pak přílišné historické pasáže a málo těch dramatických. Především tehdy, pokud by kniha měla ambice vyšplhat se k nadprůměrné próze. Průměrný čtenář (jehož ale nehodlám podcenit) spíše snese slabou mystifikaci a více dějové napětí než naprostou historickou přesnost.

David Gibbins: Nejvzácnější rukopis
Vydalo nakladatelství Metafora 2008
Zdroj obálky:
www.metafora.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0502 s