Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 28.5.2024, svátek má Vilém 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Tip na výlet: Putování za venuší

22.04.2024   Michaela Wilhelmová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tip na výlet: Putování za venušíMůžete pěšky, můžete na kole, v nejhorším i autem. V dalším z tipů na výlet se podíváme ke gigantické vodní nádrži, zavítáme do míst, kde bujela lidská civilizace již před tisícovkami let a projdeme se vinicemi, ze kterých se rodí skvělé víno.

Naše putování začneme hned na místě nejdůležitějším - přímo u oné slavné, velkými vnadami a kyprými boky obdařené Věstonické venuše. Tu najdou archeologové roku 1925 a hned se stane senzací. Na dva kusy rozlámaná soška ženy totiž pochází z pradávného období zhruba 28 000 let před naším letopočtem! Věstonice, do té doby známé jen pár archeologickým zasvěcencům, se rázem zapíší na mapu Čech o řádný kus výrazněji. Dnes zde můžete projet malebnou hlavní ulicí, ochutnat dobré vínko v některém z pohádkových domků a hlavně: navštívit místní muzeum. Pro geologické nadšence tu mají ještě jednu raritu: půdní řez na konci městečka, ve kterém si můžete prohlédnout geologické vrsty za posledních pár tisíc let. Ne nadarmo se nazývá kalendář věků.

Hned za humny Věstonic narazíte na rozlehlé vodní dílo padlých socialistických model. Ekologickými aktivisty právem kritizovaná přehrada Nové Mlýny ale bere dech. Soustava tří nádrží sice zalila místo slovanského hradiště z 9. století, ale můžete se v ní koupat, či v další z částí pozorovat hnízdění ptactva. Vyřádit se tu dá jak v rybolovu, tak celé řadě vodních sportů.Až se vynadíváte na nekončící vodní hladinu, ne nadarmo přirovnávanou k českému Baltu, můžete zaměřit svůj zrak místo na barvu modrou do uklidňující zelené. Okolní kopce totiž - ostatně jak jinak v místních krajinách - okupují vzorně udržované vinice. Většina místních malovinařů má tenhle "job" jen jako koníček. Práci, kterou na vinici necháte vám prý nízké výkupní ceny ani zdaleka nenahradí, a tak všichni pracují v nějakém dalším zaměstnání.

Nechcete-li se vydávat napříč přehradou (pro auta, kola i pěší dobře upraveným přejezdem), můžete zůstat a vydat se do pěkných Pavlovic. V opačném případě na vás čeká cesta krásnými vinicemi po značených stezkách s novými odpočívadly. Na obzoru kopcovitého terénu (tím se ale nenechte děsit, jinak jde o krajinu poměrně rovnou) se objevuje další městečko...Právě vjíždíte či vcházíte do Hustopečí. Vyrazíte-li sem ve správný čas, můžete natrefit na některou z ochutnávek vína, či se rovnou nahlásit na skvělý večer do sklípku. Věřte, že tu stojí za to jak zábavou, tak chutí. Za vidění tu stojí celá řada památek, náměstí, hřbitovy i prosté domky. A co by kamenem pětadvacet kilometrů dohodil máte i další cíl - Břeclav. Tak jen hurá dál!


Dva pohledy na náměstí v Hustopečích: proti sobě stojí konfrontace staré a moderní architektury.


Zdroj foto: archiv autora, pixabay.com 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0314 s