Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 14.7.2024, svátek má Karolína 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Všechny krásy světa

30.05.2009   Jaromír Komorous   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Všechny krásy světaJežíšmarjá. Všechny určitě ne, ale dušička zvídavce odpluje ze scény nanejvýš uspokojená. Stejnojmenné představení připravilo divadlo Viola, s verši Jaroslava Seiferta, v podání Taťjany Medvecké a Jiřího Dvořáka. K poezii mají hodně blízko, k té Seifertově přistupuje ještě jakýsi český syndrom. Představení se koná ve spolupráci s Památníkem Lidice.

Málokterý český básník je zadřen pod kůží veškeré populaci tak, jako Jaroslav Seifert, nositel Nobelovy ceny za literaturu. A málokterý básník obecně si může dovolit napsat: „Celý život hledal jsem ráj, který tu kdysi býval …“ Když řekneme „básník dozpíval kraj“, jméno Jaroslava Seiferta vypluje mezi prvními. A jeho hlas u hodně lidí nejvýš.

Vyvinout se v políbené dítě v totálně dospělém věku není mnohdy snadné ani žádoucí. Ono vypadá divně, když krásná slečna dumlá dudlík a nic jiného ji nenapadne. Seifertově poezii se to povedlo, aniž ji někdo mohl napadnout z pokleslosti. Její průzračnost horského potoka, její prostota krajíce chleba a zdánlivá jednoduchost veršů nikdy neprotiřečí hloubce prožitku a rozechvění vnitřních strun, jímž říkáme, kdoví proč, cit. Po absolvování představení zjišťuji, že ten takzvaně okoralý je ještě u mě v nedohlednu.

Tomáš Vondrovic neměl snadnou úlohu, i když básníkovy verše ležely před ním na stole. A v tom to je. Seifertova tvorba je nesmírně bohatá, tedy objemná a široká, co se týče záběru a vůbec básníkových zájmů. Najít leitmotiv v takové množině je ovšem snadné. Láska? Láska! Básník se ji nikdy nepřejedl. Ani se mu nedivím. Tomáš Vondrovic vystavěl velmi přívětivé pásmo o věčné touze muže a o věčných úhybových manévrech ženy, která už dávno ví, že tomu krásnému volání chce podlehnout, dokonce s radostí a hraje jen svou čarovnou hru, bez níž by z lásky zůstalo řemeslo. Nic proti němu. Ale mezi ním a uměním s výběrem problémy nemám. Auto si také nekupujete bez motoru. Chvíli můžete dělat brm, brm. Ale především chceme jet.

Taťjana Medvecká i Jiří Dvořák
se ujali svých rolí s povznášejícím pocitem, že totiž dostávají do rukou texty výjimečné. Postarali se o to, že je přenesli do publika násobené o svůj nanejvýš erudovaný přednes a o krásu básníkových slov se radostně podělili. Souznění pódia a hlediště téměř hmatatelné. Vidět, jak si někteří potichu recitují s sebou je na hranici jakéhosi veřejně přiznávaného obdivu. Pochopitelného.

Dovolím si sáhnout ještě po jedné básníkově glose: „Poezie je sice ze slov, ale nemusí jich být mnoho.“ A protože to platí obecně, pozvu vás raději na představení Všechny krásy světa. To nejbližší se koná ve Viole 15.června tohoto roku. Vřele doporučuji.

Scénář a režie: Tomáš Vondrovic
Dramaturgie: Tomáš Engel
Recitují: Taťjana Medvecká a Jiří Dvořák
Klavírní nahrávky: Marcel Javorček
Technická spolupráce a zvuková režie: Michal Stehlík

Divadlo Viola, Všechny krásy světa, představení dne 21.5.2009


                                   
                                                            Taťjana Medvecká a Jiří Dvořák


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0344 s