Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 21.6.2024, svátek má Alois 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Tobruk zase o kus kvalitněji

29.06.2009   redakce   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tobruk zase o kus kvalitnějiPeklo pouštních bojů druhé světové války se stalo pozadím vnitřních dramat československých vojáků ve filmu Václava Marhoula TOBRUK. Devíti nominacemi a třemi soškami výročních cen Český lev nakonec oceněný film čeká na MFF v Karlových Varech další premiéra – tentokrát v exkluzivní digitální verzi 4K.

Zcela první český film zpracovaný touto superkvalitní technologií mohou návštěvníci festivalu obdivovat v neděli 5. července v KV Aréně.

„Film Tobruk v takovéto kvalitě vidělo do této doby pouhých pět lidí. Jsem velmi šťastný, že se festivalu podařilo ve spolupráci s firmou Sony a také KV Arénou zabezpečit projektor, který dosud není v našich kinech vůbec k dispozici a zrealizovat tak vůbec poprvé v České republice tak výjimečné projekce s nevšedním diváckým zážitkem pro stovky dalších lidí,“ řekl Václav Marhoul.

Podnětem ke scénáři se staly vedle bestselleru amerického spisovatele Stephana Cranea Rudý odznak odvahy i skutečné osudy a příběhy vojáků československé zahraniční jednotky složené z dobrovolníků, která bojovala v roce 1941 na straně spojenců v severoafrickém Tobruku. Avšak: „...není to film o válce, ale drama o lidech ve válce,“ říká autor. A upozorňuje, že účast Čechů a Slováků za druhé světové války v bojích v severní Africe je poměrně málo známou kapitolou české historie. Rovněž v dějinách české kinematografie jde o projekt ojedinělý... Film se natáčel v drsné severoafrické poušti po dobu tří měsíců.

Digitální technologii 4K začala používat americká studia Sony Pictures Entertainment a Warner Bros., která se zavázala touto technologií vyrábět co nejvíce svých filmů. Natočeni v této kvalitě byli například Andělé a démoni, chystané sci-fi 2012 Rolanda Emmericha nebo thriller Salt s Angelinou Jolie. Tato vysoká kvalita obrazu už ale není privilegiem pouze hollywoodských filmařů – čím dál víc filmů se takto natáčí i v Evropě. Jako první byl loňského roku polský snímek Katyň. Prvním v České republice je právě Tobruk Václava Marhoula. Technologie 4K spočívá v nejvyšším možném zobrazení pixelů digitálního obrazu, a nabízí tak oproti dosud používané technologii 2K dvojnásobný posun nahoru v kvalitě záznamu. V postprodukčních studiích se provádí naskenování 35 mm filmového negativu do rozlišení 4K, v němž je posléze vykonávána celá obrazová postprodukce včetně trikových scén. V poslední době se již některé filmy natáčejí primárně digitálními kamerami s rozlišením 4K (jedním z prvních takto natočených filmů, který byl zároveň k dispozici i na digitálních kopiích se 4K rozlišením, byla poslední „bondovka“ Quantum of Solace).

Projekce filmu v kvalitě 4K se uskuteční v neděli 5. července v KV Aréně, v 16:00 pro akreditované hosty festivalu a druhá ve 20:00. Ta již bude otevřená pro všechny diváky. Obě projekce bude uvádět delegace filmu ve složení Václav Marhoul (scénář, režie, produkce), Vladimír Smutný (kamera), Luděk Hudec (střih), Jan Vlasák (architekt).

Přečtěte si recenzi na Tobruk na Rozhledně: http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=8179


Tobruk je také zařazen do reprezentativního výběru českých filmů natočených v letech 2008 – 2009. V této sekci bude mít rovněž dvě klasické 35 mm projekce – ve středu 8. července v 9:30 v Malém sále a v pátek 10. července ve 12:30 v Kině Čas.

Zdroj: www.tobruk.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.021 s